Z Astrą do gwiazd

Już po raz 58., w dniach od 5 do 8 marca, odbyła się Olimpiada Astronomiczna, która ma na celu promowanie młodych naukowców i przyszłych astronomów. Po raz kolejny, Olimpiada miała miejsce w Chorzowskim Planetarium. Partnerem wydarzenia był globalny operator satelitarny SES Astra.

W pierwszy weekend marca, uczniowie z całego kraju zmagali się z zadaniami ogólnopolskiej LVIII Olimpiady Astronomicznej. Turniej wiedzy Astronomicznej przebiegał w trzech etapach, w których kolejno wyłaniani byli najlepsi: po dwóch pierwszych do finału zakwalifikowano 21 uczniów. Zawody finałowe odbyły się w Planetarium Śląskim. Przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady był prof. dr hab. Andrzej Sołtan z Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Olimpiada Astronomiczna cieszy się co roku dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Mamy nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać, a nasi laureaci będą coraz częściej stawać na podium Olimpiady Międzynarodowej. – mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego, koordynator olimpiady.

Uczniowie, oprócz zadań teoretycznych, musieli także przeprowadzić samodzielną obserwację astronomiczną, zaś ich znajomość wyglądu nieba sprawdzona została pod sztucznym niebem planetarium. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii, a także nawiązuje do najnowszych wydarzeń astronomicznych. Duża liczba zadań rachunkowych wymaga od uczestnika dobrego opanowania warsztatu matematycznego.

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy być częścią tego wydarzenia. Nasza firma od lat współpracuje z Planetarium podczas organizacji Olimpiady, a także angażuje się w różne projekty edukacyjne. Chcielibyśmy, aby takich zdolnych uczniów było jak najwięcej. – mówi Urszula Marzec, Dyrektor Marketingu SES Astra na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Uroczystość zakończenia Olimpiady odbyła się w dniu 8 marca w Sali Planetarium Śląskiego, Laureaci Olimpiady krajowej wezmą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku na przełomie lipca i sierpnia odbywać się będzie w Indonezji.