XXII edycja wyróżnień Raportu CSR

W „Raporcie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu”, przygotowywanym przez: tygodnik Gazeta Finansowa, Super Biznes (ekonomiczny dodatek Super Expressu), portale Kurier365.pl oraz RaportCSR.pl, już po raz 22. wyróżnione zostały najciekawsze, społeczne inicjatywy. W najnowszej edycji Raportu, spośród 33 różnych projektów, wybrano dwa: mecenat SKOK Wołomin nad festiwalem „Perła Baroku – Koncerty Mistrzów” oraz projekt Karty Dużej Rodziny stworzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Raport Społeczna Odpowiedzialność Biznesu publikowany jest co kwartał i w całości poświęcony jest obszarowi CSR. W każdej edycji wybierane są dwa projekty z zakresu CSR, które wyróżniły się pod względem oryginalności, siły oddziaływania i spójności z polityką i strategią firm lub instytucji je realizujących.

Laureaci XXII edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej: za pomysł i wdrożenie Karty Dużej Rodziny – pierwszego ogólnopolskiego programu wspierania dużych rodzin łączącego firmy z każdej branży.

To rozwiązanie, dzięki któremu rodziny wielodzietne mają prawo do ulg, zniżek i zwolnień z opłat za korzystanie z wybranych usług oraz przy zakupie towarów u sprzedawców, którzy przystąpili do programu. Co ważne, wyrobienie karty nie zależy od wysokości dochodów, a dla rodziców karta jest ważna bezterminowo. W zamyśle resortu karta ma się przyczynić do wspierania rodzinnych budżetów, ale też zachęcić potencjalnych rodziców do posiadania kolejnych dzieci.

– Rodzina wielodzietna to ogromne szczęście, ale także obowiązki – większe zakupy, a co za tym idzie wyższe rachunki. Celem Karty Dużej Rodziny jest realna pomoc rodzinom wielodzietnym w codziennym życiu. Dzięki zniżkom oferowanym przez firmy i instytucje partnerskie rodziny mają szansę skorzystać z usług i kupić produkty po niższych cenach. To także szansa dla firm. Dzięki włączeniu się do programu udowadniają, że los dużych rodzin w Polsce nie jest im obojętny – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Wołominie (SKOK Wołomin): za mecenat nad festiwalem „Perła Baroku – Koncerty Mistrzów” organizowanym w podwarszawskiej Kobyłce.

Trzy lata temu, kiedy SKOK rozpoczynał współpracę z organizatorami festiwalu, wiele osób uważało, że wydarzenie o takiej skali, organizowane w niewielkiej miejscowości, spotka się ze śladowym zainteresowaniem. A jednak! Prawie 5 tys. widzów podczas ostatniej edycji, co stanowi około 25 proc. mieszkańców miasta, dowodzi, że muzyka klasyczna uważana za elitarną, nie jest wyłącznie domeną melomanów. Zaangażowanie właścicieli wołomińskiej Kasy nie dość, że sprawiło, iż muzyka poważna stała się dostępna dla wszystkich, to także rozsławiło niewielką miejscowość, która stała się miejscem spotkań największych tuz klasyki!

– Działamy dla lokalnej społeczności, ale nie obok niej. Chcemy być i jesteśmy jej częścią. A skoro tak, to naszą powinnością jest wykorzystywanie potencjału i doświadczenia, by wesprzeć potrzebne i wartościowe projekty. „Perła Baroku” w udany sposób popularyzuje muzykę klasyczną, nie tylko barokową, bo wśród solistów są np. wirtuozi gitary. Wydarzenie zyskało zasłużoną renomę i cieszymy się, że mamy w tym swój udział – mówi Mariusz Gazda, prezes SKOK Wołomin.

Przede wszystkim edukacja

W XXII edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu najwięcej miejsca poświęciliśmy projektom edukacyjnym, prowadzonym przez firmy i instytucje, z myślą o swoich pracownikach. Coraz więcej przedsiębiorców traktuje szkolenia jak inwestycje o najwyższym priorytecie, nie oszczędzając przy tym środków. Potwierdzają to eksperci i badania. Pisząc o inwestycji w pracowników i edukację, nie można było nie wspomnieć o konkursie o tytuł Pracodawca Godny Zaufania. Przed nami VI edycja, która będzie o tyle ciekawa, że w tym roku kapituła konkursu szczególnie przyjrzy się branży mediów.

Raport Społeczna Odpowiedzialność Biznesu powstał dzięki wsparciu partnerów: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Gazeta Finansowa, Super Biznes (ekonomiczny dodatek Super Expressu), Kurier365.pl oraz RaportCSR.pl.

Partnerem XXII Raportu jest:
Libris Polska Sp. z o.o. z grupy Libris Global Holding