Wystawa „Źródło” w Galerii Delfiny

W mijającym tygodniu w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu odbył się wernisaż Elżbiety Król pt.: „Źródło”. W swoich pracach artystka powraca do czasów dzieciństwa, ukazując w ten sposób emocje i uczucia związane z tym okresem. Wernisaż otworzyli Ignacy Krasicki, kierownik artystyczna Anna Trochim oraz autorka prac Elżbieta Król.


wystawa_Krol– Moje obrazy mieszczą się w nurcie abstrakcyjnego ekspresjonizmu i koloryzmu, są odzwierciedleniem emocji i przeżyć duchowych. Niezależnie od tematu, którego dotyczą, zawsze sięgają mojego wewnętrznego “ja”. Wystawione prace są plastyczną próbą powrotu do źródła – do przeżyć z dzieciństwa i związanych z nimi sposobów wyrażania siebie. – Powrót ten, to próba pozytywnej dezintegracji, mająca na celu przejście do następnego etapu twórczości, wejście w krainę własnego dzieciństwa na tyle dalekie, że odkrywające podstawę emocjonalnego i estetycznego rozwoju – mówi autorka wystawy Elżbieta Król.

Nie jest to naśladownictwo dziecięcych zabaw plastycznych, lecz przypomnienie tamtych zdarzeń i emocji z nimi związanych, przełożenie ich na język koloru i gestu. Całość cyklu nosi tytuł „Źródło”. Wszystkie obrazy powstały w ciągu 6 miesięcy. Ostatni z nich jest owocem Pleneru z Miłoszem, który odbywał w listopadzie 2013 r pt. „Świętowit”.

– Szukając symbolu odzwierciedlającego najistotniejsze źródło twórczości Czesława Miłosza, jakim jest kultura pogranicza, wywodząca się z przenikania i łączenia kultur, języków, tradycji i historii wybrałam postać Świętowita – najważniejszego bóstwa wszystkich Słowian – mówi Król.

Elżbieta Król – Studentka studiów doktoranckich na warszawskiej ASP na Wydziale Sztuki Mediów w pracowni prof. L. Tarasewicza oraz pracowni dr. hab. Prota Jarnuszkiewicza. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Uczestniczka wystaw:
2014 Plener z Miłoszem, PKO Bank Polski – Centrala, Warszawa; 2013 3, 2, 1… Start!, Galeria STYK, Warszawa; Dwufaza, Galeria Spokojna, Warszawa; No Budget Show %5, DKK, Lublin (kurator Robert Kuśmirowski);
2012 Rozstanie, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała (kurator Leon Tarasewicz);
2011 DyploMy, Bochenska Gallery, Warszawa; Kolor gestu, Fabryka Trzciny Skwer Hoovera, Warszawa; Artyści Sokratowi, Fundacja Villa Sokrates, Tryjaloh, Galeria Krynki, Krynki; Cykl amerykański, Pałac Sobańskich, Warszawa.
Wystawę „Źródło” można zwiedzać w Galerii Delfiny, na ul. Smulikowskiego 10/2 od 7 maja do 24 maja br. w godzinach otwarcia Galerii: pn.-pt. 13-19; sob. 13- 18.

Fot.: Paweł Wójcik