Wystawa: “Biało-czerwona w błękitach”

2. maja, przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, eksponowana będzie wystawa fotograficzna z cyklu „Biało-czerwona”. Wystawa, której mecenasem jest sieć sklepów Biedronka, organizowana jest, już po raz trzeci, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

„Biało-czerwona w błękitach” to nawiązanie do tegorocznego tematu wystawy fotograficznej, uzupełnionej ciekawymi historiami, której myślą przewodnią jest wkład Polaków zarówno w przeszłe, jak i współczesne osiągnięcia światowego lotnictwa.

Wystawa to niezwykła opowieść o ludziach nieba: pionierach, konstruktorach, lotnikach, szybownikach, paralotniarzach czy baloniarzach, którzy wsławili się osiągnięciami w dziedzinie lotnictwa, zarówno w początkach XX wieku, jak i czasach współczesnych.  Bohaterami są m.in. Waldemar Miszkurka – pilot, który jako pierwszy i jedyny Polak okrążył świat, Jerzy Makula – pilot szybowcowy, specjalizujący się w akrobacji, wielokrotny mistrz świata, Tomasz Kawa – lekarz, pilot, wybitny społecznik czy Monika Sadowy-Naumienia – najbardziej utytułowany sportowiec w historii polskiego spadochroniarstwa sportowego.

Ekspozycja będzie uroczyście otwarta przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Dniu Flagi i eksponowana na Krakowskim Przedmieściu w dniach 2 maja – 30 czerwca 2014 r. Celem akcji „Biało-czerwona” jest pokazanie, że dzięki odwadze i silnej motywacji, każdy może wznieść się do nieba, zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym. Inicjatywa przypominając niezwykłe historie Polaków, dowodzi nie tylko, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale także budzi narodową dumę.

– Mecenat sieci sklepów Biedronka nad wystawą to jedna z wielu inicjatyw adresowana do Polaków, której zadaniem jest wzbudzenie w odbiorcach refleksji nad siłą własnych działań, możliwości i pragnień, nad postawą obywatelską, a także nad pojęciem nowoczesnego patriotyzmu – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, Kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR Jeronimo Martins Polska S.A.

Pierwsza edycja wystawy „Biało-czerwona na białym” prezentowała polską flagę na tle miejsc zdobywanych, odkrywanych i badanych przez wybitnych polskich podróżników, polarników, naukowców. Wśród bohaterów, którzy udostępnili fotografie wraz z opisami, byli m.in.: znany polarnik Marek Kamiński, żeglarz Piotr Kuźniar, alpinistka Aleksandra Dzik, żeglarz Henryk Wolski, himalaista Janusz Gołąb.

Ubiegłoroczna wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach” przypomniała część bardzo bogatej historii biało-czerwonej bandery oraz osiągnięcia polskich żeglarzy, kapitanów, żaglowców, kajakarzy, które stanowią powód do dumy Polaków. Ekspozycja została przygotowana przez firmę MOVIDA.

Więcej: http://www.bialo-czerwona.org