Wyprawka dla małych uchodźców – zbiórka przyborów szkolnych

Inicjatywa Dom Otwarty i Fundacja Ocalenie jak co roku zbierają przybory szkolne, by przygotować wyprawki dla dzieci uchodźców mieszkających w Polsce. W zeszłym roku dzięki hojności darczyńców i darczyń udało się skompletować wyprawki dla ponad 500 dzieci z Czeczenii, Tadżykistanu, Gruzji, Kirgistanu, Ukrainy, Syrii, Iraku, Egiptu i innych krajów. W tym roku organizatorki mają nadzieję osiągnąć podobny wynik.

Zapytana o powody zbiórki, Natalia Gebert z Domu Otwartego odpowiada: “Dzieciom z doświadczeniem migracji jest w szkole trudniej. Uczą się w języku, który jest dla nich językiem obcym, wcześniejszy program niekoniecznie pokrywa się z tym, jaki obowiązuje w polskich szkołach. Wyrównywanie tych braków to praca na całe miesiące. Ale można pomóc już, przynosząc na zbiórkę zeszyty, kredki czy inne potrzebne rzeczy. Bo bez tego jeszcze trudniej się uczyć.”

Zbiórka przyborów szkolnych

Potrzebne są przybory dla dzieci na każdym poziomie edukacji. Na wydarzeniu na Facebooku podana jest lista: plecaki, zeszyty (grube, cienkie, w linię, 3 linie, w kratkę), bloki, skoroszyty papier A4 (kolorowy i biały), kredki (pastele i typu Bambino), flamastry, zakreślacze, farby (plakatowe i akwarele), pędzle, plastelina, krepina, bibuła, długopisy, ołówki, gumki, temperówki, nożyczki, kleje w sztyfcie, linijki, ekierki, kątomierze, cyrkle piórniki, teczki i worki na kapcie.

Wyprawki zbierane będą do końca sierpnia, żeby kompletne zestawy mogły trafić do dzieci z początkiem roku szkolnego. Rodziny, które korzystają ze wsparcia obu organizacji, bardzo liczą na wsparcie darczyńców.

“Dziękuję bardzo za coroczne wsparcie w zbieraniu wyprawek dzieci do szkoły. Wszystkie pieniądze, które zarobiłam, przeznaczam na wynajęcie mieszkania. Niestety nie mogę sobie pozwolić na zakup potrzebnych przedmiotów do szkoły moim dzieciom, dlatego tak bardzo doceniam coroczne wyprawki. Dziękuję bardzo każdemu, kto bierze udział w zbiórkach przedmiotów szkolnych dla cudzoziemców.” – mówi Pani Olena, której dzieci korzystają ze wsparcia programu Wiedza do Potęgi w Fundacji Ocalenie.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, organizatorki proszą osoby, które chcą przekazać dary o bezpośredni kontakt mailowy:

Fundacja Ocalenie, Dorota: magazin@ocalenie.org.pl

Dom Otwarty, Natalia: kontakt@domotwarty.org

Więcej: https://www.facebook.com/events/305055537279427/