Wydawcy dzieciom

Już od 2011 roku wydawcy edukacyjni wspierają akcję Caritasu „Tornister pełen uśmiechów”. W tym czasie przekazane przez nich podręczniki sprawiły radość niemal 60 tys. dzieci. W tym roku przedstawiciele wydawców wzięli po raz kolejny wzięli udział w finale akcji, która odbyła się w Lublinie. Wydawcy przygotowali namiot ze specjalnymi atrakcjami, animacjami dla najmłodszych i konkursami.

Kampania „Tornister pełen uśmiechów” realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych Caritas. Parafianie wypełniają wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas, które następnie są rozdawane w parafiach. Wyprawki szkolne kupowane są dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe wyprawki tuż przed początkiem roku szkolnego trafiają do dzieci.

Wydawnictwa edukacyjne uczestniczą w akcji od 2011 r. W tym czasie przekazały na rzecz potrzebujących ponad 60 tys. różnorodnych podręczników szkolnych. W akcji wzięły udział wydawnictwa: LektorKlett, Macmillan, Nowa Era, Nowela, Oxford University Press, Pearson, PWN, WSiP. W tym roku ilość przekazanych książek to ponad 10 tys. egzemplarzy.

 – Wiemy, że każdy przekazany przez nas podręcznik trafi do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki temu wszystkie dzieci idące do szkoły będą miały nowe książki. Caritas a wraz z nim my, wydawcy, gwarantujemy dzieciakom równy start. To dla nas zaszczyt, że możemy w tym pomóc – mówi Jarosław Matuszewski przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK. – Przy założeniu, że średnia cena każdej przekazanej przez wydawców edukacyjnych książki to 25 zł można śmiało stwierdzić, że wsparliśmy akcję kwotą półtora miliona zł – dodaje Matuszewski.

Działania prospołeczne wydawnictw edukacyjnych zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki były wielokrotnie doceniane i nagradzane – m.in. w konkursie Dobroczyńca Roku. W czerwcu 2016 r. przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK, odebrał nagrodę Gazety Finansowej: Finansista roku, za udział w akcji „Tornister pełen uśmiechów” w 2015 r.

Emilian Kotowski