Współdzielnik – ekologiczne Miejsce Aktywności Lokalnej

W warszawskim Wola Parku odbyło się oficjalne otwarcie Współdzielnika, pierwszego i zarazem jedynego w Polsce ekologicznego Miejsca Aktywności Lokalnej, znajdującego się w centrum handlowym. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz i instytucji miejskich oraz kulturalnych, jak również eksperci i inicjatorzy projektu. 

Mieszkańcy Warszawy będą mogli odwiedzać Współdzielnik już od 6 listopada, by zdobywać wiedzę, wymieniać się rzeczami i naprawiać je, tak aby żyć w sposób bardziej przyjazny dla planety. Tego dnia czekać na nich będą między innymi warsztaty zero waste, konsultacje z ekspertami firmy North czy poczęstunek od Foodsharing Warszawa.

 Współdzielnik to wyjątkowe Miejsce Aktywności Lokalnej – pierwsza i jedyna taka przestrzeń w Polsce zlokalizowana w centrum handlowym. Projekt jest wynikiem współpracy Wolskiego Centrum Kultury z Wola Parkiem, a jego powstanie poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. W odpowiedzi na ich potrzeby stworzono miejsce, które łączy w sobie kilka funkcjonalności, a wszystkie mają służyć temu, by ludziom ułatwić życie w duchu circular economy i zero waste.

– Cieszymy się, że Wola Park stał się siedzibą dla tak wyjątkowego na skalę kraju i bliskiego naszym wartościom projektu, który mamy przyjemność realizować z Wolskim Centrum Kultury. Współdzielnik doskonale wpisuje się w misję Ingka Centres, której filarem jest tworzenie miejsc spotkań, będących jednocześnie sercem lokalnych społeczności. Chcemy, by nowo otwarta przestrzeń była właśnie takim miejscem dla wszystkich mieszkańców nie tylko Woli, ale również Warszawy. Jestem pewna, że Współdzielnik zainspiruje ich do dokonywania lepszych oraz bardziej zrównoważonych wyborów każdego dnia – mówi Anna Bozhenko, Dyrektor Centrum Handlowego Wola Park.

 We Współdzielniku będą funkcjonować: darmowy sklep, gdzie każdy będzie mógł przynieść niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać, jadłodzielnia ratująca jedzenie i produkty spożywcze przed zmarnowaniem oraz sanatorium dla roślin, czyli miejsce przywracania do życia roślin doniczkowych, które są w kiepskiej kondycji, a następnie przekazywania ich mieszkańcom do adopcji. Na odwiedzających czekać będą również sala warsztatowa przystosowana do organizacji spotkań i warsztatów edukacyjnych wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, warsztat naprawczy, w którym będzie można zreperować sprzęty codziennego użytku oraz strefa relaksu, wyposażona w wygodne meble na wzór przestrzeni sąsiedzkiej. Lokal znajduje się na pierwszym piętrze w Wola Parku (naprzeciwko Media Expert).