Wręczenie nagoród kurier365.pl

Redakcja portalu Kurier365.pl przyznała nagrody dla Franciszka Maśluszczaka  w kategorii Kultura – za malarską przenikliwość i Galerii Delfiny w kategorii Biznes – za łączenie sztuki z biznesem i promocję młodych artystów ze Wschodu. Uroczystość z tej okazji odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie, przy Al. Solidarności 62 we czwartek, 24. października 2013 roku, o godz. 18. Nagrodzeni otrzymali, przedstawiające Warszawę, akwarele znanego malarza Janusza Dziurawca. W czasie uroczystości odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Serce Delfiny. Opowieść o hrabinie Krasickiej i jej warszawskiej galerii” autorstwa Rafała Geremka oraz film „Zmysły Sztuki  dawniej i dziś” autorstwa Andrzeja Grabowskiego, zawierający wypowiedzi Franciszka Maśluszczaka.


Laudator Andrzej Grabowski – malarz oraz kurator Muzeum Pałac w Wilanowie stwierdził, że Franciszek Maśluszczak jest człowiekiem i artystą wyjątkowym, człowiekiem wypełnionym sztuką, który wciąż widzi przed sobą przyszłość twórczą. Tworzy obrazy pełne życia, ekspresji, potrafi też słuchać ludzi, a potem ich malować, zawierając w obrazie ich myśli. Mimo wielkiej skromności artysty można śmiało powiedzieć, że Franciszek Maśluszczak jest człowiekiem światowym. To wspaniale, że otrzymał tę nagrodę. Uważam, że powinien ją otrzymać za pasję. Pasję tworzenia. – powiedział na koniec Andrzej Grabowski. Laudator Zbigniew Nowosadzki, który swą działalność artystyczną rozpoczynał w Galerii Delfiny, wspomniał o początkach Galerii, twórcach z dziedziny malarstwa, rzeźby czy tkaniny mających tam swoje wystawy. Opowiadał o młodych artystach, którzy właśnie tam stawiali swoje pierwsze kroki, o niezapomnianych wieczorach poezji i muzyki. Jak powiedział, praca Galerii wychodziła poza jej mury, jak również poza granice Polski. Pomimo śmierci Delfiny Krasickiej jej Galeria nadal działa, wspierając twórców zarówno z Polski jak i zza naszej wschodniej granicy, dzięki działalności rodziny i firm wspierających.

Franciszek Maśluszczak, polski artysta malarz, rysownik, grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1974 roku. Jego twórczość najbliższa jest ekspresjonizmowi metaforycznemu. Namalował kilkaset obrazów, wykonał wiele tysięcy rysunków i szkiców. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego obrazy olejne, grafiki i rysunki znalazły swoje miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i w kolekcjach prywatnych. Autor ilustracji książek dla dorosłych i dla dzieci. Projektuje okładki i plakaty. Jego prace zamieszczane są w różnych tytułach codziennej prasy polskiej. Od 1995 roku współpracuje z redakcją dziennika „Rzeczpospolita”.  Udoskonalił swój warsztat malarski tak wielce, że w 2004 powierzono artyście namalowanie “Drogi krzyżowej” w jednym z kościołów na warszawskim Ursynowie. Swoje doświadczenie i wrażliwość przekazuje w czasie pełnienia profesorskich obowiązków w katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Galeria Delfiny rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku przy ul. Smulikowskiego 10 na warszawskim Powiślu. Została założona przez tkaczkę artystyczną Delfinę z Orłowskich Krasicką oraz malarkę Annę Alicję Trochim i zaprzyjaźnionych artystów z grupy Via Varsovia. W gościnnych murach Galerii udało się zaprezentować ponad 100 bardzo interesujących wystaw wybitnych artystów z kraju i zagranicy. Dlatego też Galeria była uznana za Salon artystycznym polskiej stolicy. Galeria Delfiny to unikalne miejsce na kulturalnej mapie Warszawy, która zaprzestała działalności po śmierci Delfiny Krasickiej. Rodzina i przyjaciele zdecydowali jednak, że dzieło życia artystki będzie kontynuowane. Przygotowania do ponownego otwarcia Galerii trwały prawie rok. Staraniem Anny Trochim, spadkobierców i darczyńców została reaktywowana 12. czerwca 2013 roku wystawą prac Tadeusza Dominika i członków jego rodziny. Po raz pierwszy w jednym miejscu można było obejrzeć nie tylko prace jednego z najbardziej cenionych, oryginalnych polskich malarzy współczesnych, ale również innych artystów z tej malarskiej rodziny. Otwarcie Galerii Delfiny to hołd oddany przez jej rodzinę i przyjaciół wspanialej artystce, charyzmatycznej przyjaciółce, która dzięki swojej dobroci i sympatii zjednała sobie wielu ludzi. Jedna z sal wystawowych to stała ekspozycja poświęcona Delfinie Krasickiej i jej pracom artystycznym: gobelinom i haftom.

Delfina Orłowska-Krasicka, pochodząca z Argentyny artystka, tworząca tkaninę unikatową, gobeliny, hafty i prowadząca działalność dobroczynną oraz zajmująca się animacją działań artystycznych. Na warszawskim Powiślu artystka założyła w 1999 roku całkowicie non profit autorską „Galerię Delfiny” w której prezentowała prace swoje i swoich przyjaciół. Głównym celem tej inicjatywy było ułatwienie artystom kontaktu z potencjalnymi odbiorcami ich dzieł, znającymi się na sztuce współczesnej, preferującymi prace ciekawe, często abstrakcyjne, awangardowe. Stworzyła Fundację Artystyczną Delfiny Krasickiej im. Gabrieli z Sobańskich Krasickiej, której głównym celem jest wspieranie młodych talentów artystycznych z Europy Wschodniej, w tym zwłaszcza ze wschodnich obszarów Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Anna Trochim – malarka i współzałożycielka Galerii Delfiny w Warszawie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1977 roku. Swoje prace prezentowała na ponad 40. wystawach indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Argentynie, Szwecji i na Litwie. Brała udział w wielu wystawach ogólnopolskich, międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej za granicą.  Prace artystki znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą m.in. w zbiorach Królowej Holandii – Beatrix.  Malarstwo Anny Trochim sytuuje się w kręgu abstrakcji geometrycznej, jest oryginalną interpretacją światła, materii i przestrzeni.

Nagrodami są akwarele znanego warszawskiego malarza Janusza Dziurawca. Jego prace obejmują dwa nurty: realistyczny i quasi-abstrakcyjny. Chętnie tworzy cykle tematyczne, wśród których znaczące miejsce zajmują miejskie pejzaże, obrazy Warszawy i mazowieckich miasteczek, a także pełne uroku wizerunki przyrody. Swoje prace prezentował na ponad 60. wystawach indywidualnych, brał udział w prestiżowych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: w Nowym Jorku, Berlinie, Delhi i Sztokholmie. Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Zachęty i Muzeum Narodowego w Warszawie, a także w Musée des Arts Contemporaines w Paryżu oraz w wielu kolekcjach w kraju i zagranicą.

Portal Kurier365.pl powstał w 2010 roku. Zajmuje się gospodarką, kulturą, nauką, turystyką i sprawami interwencyjnymi. Dużo uwagi poświęca sprawom Warszawy. Z portalem Kurier.365.pl współpracuje wielu znanych dziennikarzy m.in. takich jak Michał Fajbusiewicz, Marcin Wolski, Rafał Ziemkiewicz, Cezary Rudziński, Zofia Suska, Marzena Kądziela czy Grzegorz Micuła, a także fotografów takich jak Zenon Żyburtowicz. Dział BIZNES365 opisuje wydarzenia gospodarcze, wiadomości dotyczące przedsiębiorstw, menadżerów oraz o konkursach i rankingach. Publikowane są tam też raporty, wywiady i wypowiedzi ekspertów. Szczególną uwagę poświęcono także nowym technologiom, społecznej odpowiedzialności biznesu i rynkowi nieruchomości. W dziale KULTURA365 można znaleźć informacje i recenzje filmów, wystaw, spektakli teatralnych, koncertów, widowisk plenerowych, książek i wydawnictw muzycznych. Prezentowane są sylwetki wybitnych twórców oraz wywiady z artystami. Dział NAUKA365 poświęcony jest odkryciom naukowym, wynalazkom, ciekawostkom oraz sprawom z pogranicza nauki i biznesu. W dziale GLOBTROTER365 znajdują się reportaże i relacje z Polski, Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Azji. Publikowane są też wywiady ze znanymi podróżnikami, informacje o książkach podróżniczych i przewodnikach turystycznych oraz o pensjonatach i ośrodkach turystycznych. W dziale WARSZAWA365 internauci znajdą informacje na temat stołecznego biznesu, inwestycji, wydarzeń kulturalnych oraz o historii stołecznego miasta. Zainteresowaniem cieszy się także dział POSTERUNEK365 dotyczący spraw bezpieczeństwa i przestępczości. Zamieszczane są tam wiadomości na temat akcji policji oraz informacje dla kierowców, a także komunikaty o osobach zaginionych i poszukiwanych.