Wielka Zbiórka Książek

Od 8 września do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce można oddawać przeczytane przez siebie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org, która zebrane książki przekaże do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.

Tradycyjnie Podczas Wielkiej Zbiórki Książek odbywają się trzy wystawy Zaczytanych Ławek – niezwykłych mebli miejskich w kształcie otwartych książek. Te niepowtarzalne eksponaty łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedne ujmują prostotą, żartem, inne mają na sobie mnogość metafor i dostarczają głębokiego przeżycia estetycznego. Przy każdej ławce jest umieszczony kod QR, który pozwala na pobranie bezpłatnego audiobooka.

Lista ogólnodostępnych punktów zbiórki książek podczas Wielkiej Zbiórki Książek 2020 znajduje się tutaj.

Jednym z partnerów akcji została Aviva  i udostępniła blisko 50 swoich biur w całej Polsce jako punkty zbiórki książek. – Dla nas to kolejna okazja do działania dla lokalnych społeczności – mówi Magdalena Wrzesińska z zarządu Fundacji Aviva.

Zebrane książki trafią do szpitali, placówek opiekuńczych i pomocowych, gdzie powstaną kolejne Zaczytane Biblioteki. Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i przeczytane, przeznaczone zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

Więcej: https://zaczytani.org/