WHO uderza w związki zawodowe

Przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Tytoniowego NSZZ „Solidarność” w liście do premiera Mateusza Morawieckiego alarmują, że Światowa Organizacja Zdrowia chce wymusić rozwiązania zakładające m.in. ograniczenie wolności słowa i komunikacji związków zawodowych.

„Zwracamy się do Pana z prośbą o sprzeciwienie się planom Komisji Europejskiej, która wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) planuje podczas posiedzenia COP, w dniach 20-25 listopada 2023 roku w Panamie, wdrożyć plan likwidacji całej branży sektora tytoniowego. W tym celu zmieniając dotychczasowe procedury KE planuje w najbliższych tygodniach przyznać sobie szeroki mandat do negocjacji na COP z pominięciem państw członkowskich” – czytamy w liście.  Jego autorzy podkreślają, że zdają sobie sprawę ze szkodliwego wpływu na zdrowie oraz rozumieją konieczność szeroko zakrojonych programów profilaktycznych i kampanii edukacyjnych mających na celu ograniczenie uzależnień. Ich obawy jednak dotyczą tysięcy miejsc pracy w Polsce oraz zahamowanie rozwoju branży .

„Proponowane przez WHO rozwiązania, które Komisja Europejska wprowadza później jako obowiązujące przepisy, zakładają ograniczenie wolności słowa, m.in. związków zawodowych, głęboką ingerencję w proces suwerennie podejmowanych przez Polskę decyzji, a także poważne zaburzenie inicjatyw gospodarczych” – czytamy.

Według związkowców po wprowadzeniu przepisów nie będą mogli komunikować się poprzez wydawaną przez siebie gazetę.

Poprosili o osobiste zaangażowanie szefa rządu w rozwiązanie problemu.