Warsaw Enterprise Institute (WEI) zaprasza do rejestracji na debatę wokół książki „Wielki Zwrot Demograficzny”. Debata odbędzie się 8 sierpnia, o godzinie 18.00, w Świetlicy Wolności przy Nowym Świecie 6/12 w Warszawie.
W ramach wydarzenia odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą:
- Tomasz Wróblewski (prezes Warsaw Enterprise Institute)
- Prof. Robert Gwiazdowski (prawnik, komentator gospodarczy i polityczny)
- Mateusz Łakomy (specjalista ds. demografii, geopolityki i strategii, autor książki pt. „Demografia jest przeszłością”)
- Łukasz Sakowski (bloger, dziennikarz, biolog)
Tematyka dyskusji obejmie kluczowe zagadnienia poruszane w książce takie jak:
- Dlaczego nowe czynniki demograficzne i wyhamowanie globalizacji doprowadzą do wyższej inflacji, ale spowodują spadek nierówności.
- Jak właściwie należy interpretować światowe zjawiska demograficzne oraz o czym świadczą najnowsze dane statystyczne na ten temat.
- Jak będzie wyglądał nasz świat w konsekwencji starzenia się społeczeństwa – począwszy od makroekonomii, poprzez podatki, a skończywszy na problemach z demencją.
- Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki „Wielki Zwrot Demograficzny” w cenie przedsprzedażowej, której autorami są Charles Goodhart i Manoj Pradhan.
O książce
„Niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość, w niczym nie będzie ona przypominać przeszłości”.
Ta oryginalna książka w przekrojowy sposób wyjaśnia, jak w konsekwencji obecnej struktury demograficznej i globalizacji wkrótce dojdzie do poważnych zmian na całym świecie. Deflacyjne wiatry w ciągu ostatnich trzech dekad wynikały przede wszystkim z ogromnego wzrostu dostępnej podaży pracy na świecie, ze względu na bardzo korzystne trendy demograficzne oraz wejście Chin i Europy Wschodniej do światowego systemu handlu. Jaki obrót przybierze jednak rzeczywistość w obliczu nadchodzącej zapaści demograficznej?
Autorzy wyjaśniają, jak dotychczasowe trendy demograficzne gwałtownie się odwracają, a globalizacja traci swój impet. W rezultacie starzejące się społeczeństwa spowodują wzrost inflacji i stóp procentowych, a zadłużona światowa gospodarka straci na wydolności. W rysującej się wizji przyszłości autorzy dopatrują się również spadku nierówności społecznych, jednak czy to wystarczająco pocieszająca perspektywa w obliczu nowych nadciągających problemów związanych z demencją, populizmem, wysokością przyszłych emerytur i możliwością finansowania długu? Obejmując wiele czynników społecznych, politycznych, a także tych bardziej czysto makroekonomicznych, autorzy stawiają złożoną i ciekawą wizję przyszłości.
Link do formularza rejestracji
Wydarzenie będzie doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat niezwykle ważnych kwestii demograficznych i ich wpływu na nasze życie oraz przyszłość świata.
Link do formularza rejestracji jest TUTAJ