Warto być patriotą gospodarczym – nagradzamy polskich liderów

25.10.2022 Warszawa Gala Przedsiebiorca Roku 2021 Gazety Polskiej Codziennie fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Patriotyzm gospodarczy to sposób na budowę silniejszej gospodarki. To również bezpieczna przystań w czasach światowych zawirowań – problemów z ciągłością łańcuchów dostaw produktów czy surowców. Nigdy dotąd nie mieliśmy możliwości przekonać się co do słuszności tych słów. Fundamenty silnej gospodarki muszą opierać się koniunkturalnym trendom. „Tegoroczni laureaci udowadniają, że polscy przedsiębiorcy są wiarygodnymi partnerami w eksporcie i przemyśle, działają lokalnie i globalnie oraz innowacyjnie z myślą o przyszłości, a także realizują się charytatywnie” – zwracają uwagę organizatorzy konkursu. Oto pięciu tegorocznych finalistów – wśród nich liderzy w eksporcie, innowacji, przemyśle, sektorze MŚP i filantropii.

 

Organizatorzy konkursu „Polski Przedsiębiorca 2021 Gazety Polskiej Codziennie” wyłonili polskich przedsiębiorców i menadżerów, którzy stawiają sobie szereg wyzwań. „Uczestnicy konkursu to patrioci gospodarczy, którzy udowadniają, że kapitał ma znaczenie. Szczególnie w tak dynamicznej sytuacji geopolitycznej, wobec negatywnych skutków wojny wywołanej przez Rosję w naszej części Europy, są mocnym fundamentem, na którym może oprzeć się państwo i jego obywatele. Rozwijając prowadzone przez siebie przedsiębiorstwa, stają się realną dźwignią dla gospodarki narodowej. Przedsiębiorcy z polskim kapitałem nie poprzestają na rynkach lokalnych – ich produkty i usługi zdobywają globalne uznanie – są cenione przez konsumentów i odbiorców instytucjonalnych na całym świecie” – podkreśla red. Tomasz Sakiewicz, organizator konkursu.

Zaangażowanie laureatów i nominowanych w budowę potencjału krajowych zasobów akcentował Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów w wystąpieniu skierowanym do gości uczestniczących w gali. „Ta szczególna aktywność dowodzi, że patriotyzm może mieć dziś różne oblicza. Że patriotyzm to również dbanie o wszechstronny rozwój polskiej gospodarki. To dążenie do tego, by silną pozycję zajmowały w niej nasze podmioty. Gratuluję Państwu tego wyróżnienia i dziękuję za przyczynianie się do budowy zasobnej Polski. Państwa dotychczasowe osiągnięcia niezbicie pokazują, że nasze podmioty gospodarcze nie tylko wypracowują dobre wyniki finansowe, ale z sukcesem wchodzą na nowe rynki i wdrażają nowoczesne formy zarządzania”.

Nagrodą Polskiego Przedsiębiorcy 2021, siódmej edycji plebiscytu, Kapituła konkursu postanowiła wyróżnić – w kategorii „Eksporter” – Elżbietę Śreniawską, prezesa zarządu firmy Mesko S.A. W kategorii „Lider przemysłu” laureatem został dr Henryk Siodmok, Prezes Zarządu Mo-BRUK SA. Za innowacje nagrodzono Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” i jej lidera, prezesa Stanisława Wojterę. W kategorii „Reprezentant MŚP” statuetkę wręczono Grażynie Wiatr, właścicielce marki soków Wiatrowy Sad. Natomiast Rafał Dzięciołowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej – został doceniony za dotychczasową działalność w kategorii „Filantrop”. Decyzją redakcji „Gazety Polskiej Codziennie” wyróżnienie otrzymała także firma fotelik.info, zarządzana przez małżeństwo Joannę i Pawła Kurpiewskich.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęli Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Wydarzeniu patronują również Minister Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.