Polski przemysł stoczniowy potęgą? Znając historię największych polskich stoczni brzmi to jak ponury żart, ale wcale nim nie jest. Polskie firmy od lat zdobywają zagraniczne rynki doskonałymi jachtami i np. coraz bardziej popularnymi houseboatami – wyjaśnia Jacek Janiszewski, Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca.
Wspominam o przemyśle stoczniowym, ponieważ chcielibyśmy, aby był jedną z najważniejszych branż reprezentowanych na planowanym przez nas na 2016 wydarzeniu o roboczej nazwie Regions Forum in Pomerania. Oczywiście Forum nie jest pomyślane jako targi producentów houseboatów, czy jachtów. Są one jednak dobrym symbolem integracji i przekraczania granic – a to główne idee, które nam przyświecają w trakcie przygotowania wstępnej koncepcji Forum.
Współpraca regionalna
Głównymi „aktorami” będą regiony i potencjał, jaki wiąże się z ich współpracą. Pomorze to doskonałym przykład rozwijania współpracy między regionami – zarówno wewnątrz jednego kraju, jak i współpracy transgranicznej. Potwierdza, że granice nie są i nie powinny być przeszkodą w nawiązywaniu współpracy.
Dlaczego naszym zdaniem współpraca regionalna jest taka ważna? Ponieważ służy wypracowaniu zachowań społecznych i gospodarczych – niezależnych od polityki państwa i skoncentrowanych na wykorzystaniu lokalnego potencjału. Istnieje wiele przykładów państw, w których lepsza współpraca regionalna była szansą na przezwyciężenie barier, których źródła tkwią w administracji centralnej.
Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy
Jeden z nich to Afryka. Ktoś powie, przenoszenie wzorców z Europy do Afryki to nierealny pomysł. Naprawdę? A czemu nie? Do dziś kraje afrykańskie borykają się z konsekwencjami sztucznych granic, przebiegających wbrew podziałom etnicznym czy regionalnym. Współpraca regionów, na podstawie dobrych europejskich wzorców, mogłaby być jednym na narzędzi stabilizacji tamtejszego regionu.
Niestety w wielu przypadkach tamtejsze kraje są traktowane przez globalnych graczy biznesowych jako maszynka do łatwego zarabiania pieniędzy. Dlatego tym bardziej trzeba pochwalić firmy, które kładą duży nacisk na kwestię CSR – czyli zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego w swojej działalności na zagranicznych rynkach.
Dobre wzorce CSR
Niedawno firma Ferrero zaprezentowała swoje praktyki z Ghany, gdzie dzięki organizacjom non profit, Ferrero pracuje bezpośrednio z organizacjami rolników pomagając im radzić sobie z problemami o charakterze zawodowym, społecznym i biznesowym. Działania polepszają życiowe perspektywy rolników, z drugiej zaś, zwiększają wydajność oraz jakość upraw.
Dużą uwagę poświęca się eliminowaniu, zgodnie z rządowym programem Ghany, najgorszych form pracy dzieci, co w wielu przypadkach jest jednym z największych problemów na kontynencie afrykańskim. Kto wie, czy dobre wzorce współpracy regionalnej nie pomogłyby w skuteczniejszym rozwiązywaniu także tego problemu.
Źródło: http://jacekjaniszewski.blog.pl/2015/04/29/w-regionach-drzemie-moc/