Veolia wspiera w monitorowaniu zużycia ciepła

fot. materiały prasowy

Wychodząc naprzeciw globalnym potrzebom zmniejszenia zużycia ciepła w celu ograniczenia wpływu na środowisko, Veolia uruchomiła aplikację smartVEO, służącą do kontrolowania zużycia energii w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Skierowana do administratorów, zarządców wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, aplikacja jest uzupełnieniem oferowanego przez Veolia systemu usług efektywności energetycznej (Building Energy Services, BES).

– Istnieje sporo sposobów na zmniejszenie zużycia ciepła w mieszkaniach. Wiele działań można podjąć samemu w domu, chociażby nie zasłaniając grzejników i starając się tak urządzić mieszkanie, aby meble były ustawione w odległości ok. 1 metra od kaloryfera. Równie istotnym aspektem jest wietrzenie mieszkań w sezonie grzewczym. W czasie kiedy włączamy ogrzewanie okna powinny być zamknięte, aby unikać strat ciepła. W momencie kiedy chcemy przewietrzyć mieszkanie otwieramy okna na oścież i tak zostawiamy na 5-10 minut. Wietrzymy krótko ale intensywnie, najlepiej 2-3 razy dziennie. Zapewniamy cyrkulację powietrza bez utraty komfortu cieplnego. Są jednak kwestie, o które może zadbać wyłącznie zarządca lub administrator budynku mieszkalnego – mówi Przemysław Brzywcy, Dyrektor ds. Marketingu w Veolia Energia Polska.

Jednym z głównych wyzwań, stojących przed administratorami i zarządcami wielorodzinnych budynków mieszkalnych, jest kwestia ich efektywności energetycznej. Blisko 80% obiektów mieszkalnych przyłączonych do sieci ciepłowniczej w Warszawie, jest średnio i wysoko energochłonna. Efekt standardowych rozwiązań takich jak: docieplenie budynku, remont dachu, wymiana okien a nawet instalacja paneli fotowoltaicznych nie wystarcza.

– Zasadnym jest zatem poszukiwanie możliwości obniżenia zużycia ciepła i uzyskanie oszczędności na rachunkach, za ciepło oraz ciepłą wodę dla mieszkańców – dodaje Brzywcy.

Rozwiązaniem, które pozwala na bieżąco kontrolować koszty zużycia energii, jest aplikacja mobilna smartVEO. Dzięki niej administratorzy budynków zyskują natychmiastowy dostęp do informacji o zarządzanych przez siebie nieruchomościach. W aplikacji można sprawdzić zarówno zużycie ciepła, jak i wskaźnik efektywności energetycznej budynków oraz ich klasę energetyczną.

Co więcej, nowe rozwiązanie Veolii daje możliwość wygenerowania raportów tygodniowych dla pojedynczego obiektu, co pozwala na dokładniejszą analizę danych. Aplikacja mobilna Veolia jest zintegrowana z systemem Veolia BES (Building Energy Services). Pozwala on na obniżenie zużycia ciepła nawet o 15% przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego mieszkańcom budynku.

W ramach połączonych z systemem usług efektywności energetycznej oferowanych przez Veolię, aplikacja informuje nie tylko o temperaturze zewnętrznej i warunkach otoczenia, ale także o temperaturze wewnątrz obiektu. Dzięki temu można stale dbać o komfort mieszkańców danego budynku. Uzyskujemy także dane na temat oszczędności energetycznej i finansowej, uzyskanej dzięki zastosowaniu rozwiązań Veolii, co sprawia, że widzimy „czarno na białym”, jaką kwotę zaoszczędziliśmy. Istotnym elementem systemu jest także możliwość porównania zużycia ciepła z wcześniejszymi okresami Aby ułatwić dostęp do wszystkich ważnych informacji, aplikacja została wyposażona w atrakcyjny i przejrzysty interfejs. Dzięki temu mamy pewność, że bez jakichkolwiek problemów znajdziemy wszelkie interesujące nas funkcjonalności i dane, takie jak np.: ranking efektywności energetycznej wraz z rekomendacjami,kontrola zużycia na podstawie danych pochodzących z inteligentnego opomiarowania, zaawansowany moduł raportowania dla każdego budynku, porady na temat możliwości oszczędzania ciepła oraz rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii, faktury i saldo rozliczeń i formularz kontaktowy umożliwiający zamawianie usług BES.

Co istotne, platforma będzie się rozwijać i lepiej dopasowywać do potrzeb użytkowników. W ramach nadchodzących aktualizacji oprogramowania planowane jest m.in. uruchomienie powiadomień o awariach.