Uczniowie ocalili 28 000 drzew!

Stare zeszyty, czasopisma mamy, gazety taty, kartony po przesyłkach, ulotki, zaproszenia, papierowe torby i instrukcje obsługi. To dzięki nim uczniowie zapobiegli ścięciu 28 000 drzew, i dzięki nim zapewnili sobie cenne nagrody! Ekologiczny konkurs firmy Stena Recycling nauczył młodzież i dzieci troski o środowisko, a przy okazji planowania i logicznego myślenia. W konkursie wzięło udział 576 placówek oświatowych z Polski. Łącznie zebrano prawie 2000 ton makulatury.

PLAKAT_ZbieramyMakulature_lowJak sortować odpady? Gdzie znaleźć makulaturę we własnym domu i w najbliższym sąsiedztwie? Jak pokonać inne szkoły? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy konkursu ekologicznego „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy”, organizowanego przez firmę Stena Recycling. Konkurs trwał przez prawie cały rok szkolny. W jego trakcie uczniowie nauczyli się sortować podstawowe surowce wtórne – makulaturę, puszki, elektroodpady i baterie. Dodatkowo musieli wykazać się rywalizacją oraz pracą zespołową – nagradzani byli nie tylko indywidualni uczniowie, lecz także całe szkoły. Co więcej, jeśli makulatura pochodziła z miejsca odległego od szkoły lub było jej po prostu dużo, młodzi i przedsiębiorczy ekolodzy musieli opanować również umiejętności logistyczne! Jakie osiągnęli efekty?

Kolejna edycja konkursu ekologicznego zaowocowała zbiórką prawie 2000 ton makulatury, w efekcie czego dzieci i młodzież ocaliły 28 000 drzew! W rywalizacji wzięło udział 576 szkół i przedszkoli z Gdyni, Łodzi, Rzeszowa, Siemianowic Śląskich, Szczecina, Swarzędza, Warszawy, Wrocławia i ich okolic, czyli miejsc, w których mieszczą się oddziały firmy Stena Recycling. Najaktywniej w programie uczestniczyły placówki oświatowe ze Śląska – aż 300 szkół i przedszkoli z tego regionu wzięło udział w zbiórce makulatury! Natomiast najlepszy wynik osiągnął Zespół Szkół Publicznych w Szlachcie, z którego dwudziestu uczniów najbardziej zaangażowanych w konkurs popłynie w rejs promem do Szwecji, ufundowany przez firmy Stena Recycling i Stena Line. Szkole należą się tym większe gratulacje, że już po raz drugi z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w tych ekologicznych zawodach.

Kategorię dodatkową konkursu stanowiła zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ramach akcji można było oddawać także puszki i baterie. Dodatkowo zbiórka makulatury oraz innych surowców zasiliła budżety szkół, ponieważ organizator oprócz bezpłatnego obioru zbieranych materiałów przewidział za nie wynagrodzenie.

– Współczesna szkoła coraz większy nacisk kładzie na praktyczny aspekt nauczania. Uczniowie poznają podstawy ekonomii, a w gimnazjum realizują nawet własne projekty. Jednak cóż jest bardziej praktycznego od ochrony środowiska, czyli zapewnienia sobie przyszłości w czystym i prawidłowo funkcjonującym ekosystemie? Właśnie ten obszar najbliższy jest firmie Stena Recyling, która specjalizuje się w efektywnych i innowacyjnych rozwiązaniach w dziedzinie gospodarowania surowcami wtórnymi. Nie chcemy ograniczać się tylko do działalności biznesowej, stawiamy również na edukację społeczeństwa, aby przybliżyć mu skandynawski model odpowiedzialności za własne otoczenie. Taką naukę najlepiej rozpocząć od najmłodszych lat, przez zabawę i to, co budzi emocje wśród młodzieży, czyli rywalizację. Dlatego już od kilku lat organizujemy konkursy ekologiczne i zamierzamy kontynuować podobne akcje edukacyjne – mówi Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży Stena Recycling.

Stena Recycling powstała ponad siedemdziesiąt lat temu. Zgodnie ze szwedzkim modelem, firma zajmuje się odzyskiem surowców i energii oraz końcowym usunięciem odpadów, czyli zdeponowaniem ich na składowisku. Misją Steny Recycling jest ochrona środowiska poprzez efektywny recycling zgodny z najwyższymi standardami, którą realizuje poprzez sieć zakładów recyklingu w całej Europie, w tym 20 obiektów w Polsce oraz edukację społeczeństwa.