Uczestnicy akcji „Zrzuć zbędne kilowaty” lżejsi o 9 000 kg elektroodpadów.

Tegoroczna akcja pod hasłem „Zrzuć zbędne kilowaty” zakończyła się sukcesem. Prawie 9 000 kg elektroodpadów zebrano w ramach tygodniowej akcji w budynkach biurowych i magazynowych na terenie Warszawy, Katowic, Łodzi, Poznania, Trójmiasta i Wrocławia. Do tegorocznej edycji zbiórki zorganizowanej wspólnie przez firmy: DTZ, JLL, Knight Frank, SkanskaorazStena Recyclingdołączyły także budynki z krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

PrintPo raz kolejny inicjatorzy akcji udowodnili, że warto jest organizować podobne przedsięwzięcia, zachęcać i stwarzać okazję do proekologicznych zachowań. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zysk ze sprzedaży elektroodpadów zostanie przekazany fundacji SYNAPSIS, która pomaga dzieciom i osobom dorosłym cierpiącym na autyzm. Będzie to dotacja celowa na zakup sprzętu elektrycznego i elektronicznego o wysokiej efektywności energetycznej.

Niosąc pomoc osobom z autyzmem staramy się realizować nasze działania tak, aby były one przyjazne również dla środowiska. Te starania wyrażają się na wielu płaszczyznach. Dorosłe osoby z autyzmem pracujące w Pracowni Rzeczy Różnych tworzą wiele ekologicznych produktów np. budki dla różnych gatunków ptaków, wspierając w ten sposób bioróżnorodność, mówi Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS. Ekologiczne widzenie problemów ludzkich, rodzinnych i społecznych przyświeca nam także w codziennej pracy. Tworzymy pomoce terapeutyczne wykorzystując ekologiczne materiały, również te przeznaczone do recyklingu. Zwracamy uwagę na energooszczędność wykorzystywanych przez nas urządzeń. Dzięki akcji „Zrzuć zbędne kilowaty” zakupimy energooszczędne świetlówki do naszych czterech ośrodków dla osób z autyzmem, dodaje Joanna Grochowska.

Zbiórka elektrośmieci cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem ze strony najemców i administratorów obiektów. Zainspirowana założeniami akcji, w ostatniej chwili dołączyła do niej prywatna firma inwestycyjno-deweloperska Kulczyk Silverstein Properties.

Zebrane elektroodpady zostaną przekazane firmie recyklingowej, a następnie rozebrane i poddane przetworzeniu wg najwyższych standardów, co pozwoli obniżyć emisję dwutlenku węgla o ponad 3 000 kg. Dla porównania, taka ilość jest wydzielana do atmosfery podczas odkurzania mieszkania prawie 140 000 razy, lub podczas świecenia 9-woltowej, energooszczędnej żarówki przez 2 736 lat i 8 miesięcy.