Uczciwy biznes opłaca się polskim firmom

Zakończyła się XVIII edycja programu promującego etykę w biznesie „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Laureatów certyfikacji i zdobywców nagród zaprezentowano 27 listopada podczas uroczystej gali w warszawskim EXPO XXI. List gratulacyjny przekazał prezydent Andrzej Duda.

 
Polscy przedsiębiorcy dbają o jakość biznesu i coraz częściej podejmują działania społecznie odpowiedzialne. Dużą wagę przywiązują do terminowości, przejrzystych umów, wysokiej jakości, dobrej atmosfery i bezpiecznych warunków pracy. Wartości te już od 18 lat wśród przedsiębiorców promuje Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” – organizator programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”, we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą. Właśnie zakończyła się edycja 2015.

Program „Przedsiębiorstwo Fair Play” bazuje na rzetelnej, dwuetapowej weryfikacji firm. W pierwszym etapie przedsiębiorstwa wypełniają ankietę nt. swojej działalności. Firmy, które zdobędą wymaganą regulaminem liczbę punktów, przechodzą do drugiego etapu i odbywa się w nich audyt. Równocześnie prowadzone jest badanie opinii losowo wybranych kontrahentów. Wyniki audytu są umieszczane w raporcie, który razem z podsumowaniem badania wybranych kontrahentów otrzymuje Komisja Ogólnopolska. Na podstawie raportów Komisja przygotowuje dla Kapituły Programu rekomendacje dotyczące przyznania lub nieprzyznania certyfikatu oraz nagród głównych. Decyzje ostateczne podejmuje Kapituła Programu, w skład której wchodzą przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, nauki, mediów,  przedstawiciele władz samorządowych i doświadczeni przedsiębiorcy.

Finał kolejnej edycji programu to wielkie święto społecznie odpowiedzialnego biznesu. Uroczyste wręczenie certyfikatów i nagród odbyło się 27 listopada w specjalnie zaaranżowanych wnętrzach EXPO XXI w Warszawie. Udział w wydarzeniu prócz wszystkich Laureatów wzięli m.in. Grzegorz Czelej, wicemarszałek Senatu RP, Adam Jasser, prezes UOKiK, Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. List gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Zdzisław Sokal, doradca w Kancelarii Prezydenta. Galę poprowadziła znana dziennikarka i prezenterka Anna Popek.

Laureaci programu to wyjątkowe firmy, które swoją pozycję na rynku budują uczciwie, z zachowaniem należytej troski o pracowników, kontrahentów, społeczność lokalną czy środowisko naturalne. – podkreślił  dr Mieczysław Bąk, prezes Fundacji „Instytut badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”. – Podejmują się inicjatyw wykraczających poza zwykłą działalność biznesową: wspierają kształcenie zawodowe, dbają o potrzebujących, prowadzą ciekawe akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, organizują imprezy sportowe czy wydarzenia kulturalne.

Nagrodę główną – Statuetkę „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2015 przyznano 15 firmom: Daewon Europe z Lublina, Domowi Wydawniczemu „Rebis” z Poznania, spółce Dora Metal z Czarnkowa, EuroTherm Niewiadomscy z Inowrocławia, Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego ze Straszkowa, Metraco (Grupa KGHM) z Legnicy, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej z Bielska Podlaskiego, spółce TIP-TOPOL z Pobiedzisk, RECARO Aircraft Seating Polska ze Świebodzina, Spółdzielni Inwalidów ZGODA z Konstantynowa Łódzkiego, Tartakowi i Zakładowi Stolarskiemu Państwa Witkowskich z Rychłowic, spółce TFP-Grafika ze Śremu, Votum SA z Wrocławia i Zespołowi Elektrowni Wodnych Niedzica.

Kapituła Programu przyznała dwie nagrody specjalne „Debiut Fair Play”. Pierwszą odebrała firma Termall z Bełchatowa, specjalizująca się w pozyskiwaniu inwestycji z zakresu energetyki zawodowej i przemysłowej, a także rozwoju spalarni i biogazowni; drugą – firma UTC CCS Manufacturing Polska, która zajmuje się produkcją urządzeń i technologii z zakresu ochrony i zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Wyróżnienia za szczególną działalność proekologiczną odebrały: Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, który prowadzi Centrum Edukacji Ekologicznej; spółka TFP z Dziećmierowa w woj. wielkopolskim, która m.in. wykorzystuje w produkcji zamknięty obieg wody oraz posiada własną oczyszczalnię, uzdatniającą wodę w 100 procentach; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Inowrocławia, które dysponuje największą w Polsce liczbą autobusów hybrydowych, oraz spółka TROTON z Ząbrowa w woj. zachodniopomorskim, która od 10 lat prowadzi akcję ekologiczną „Sprzątanie Brzegów Rzeki Parsęty”.

Kapituła przyznała również tytuł „Ambasador Fair Play w Biznesie” 2015. W ten sposób uhonorowano 20 przedstawicieli polskiego biznesu: prezesów, dyrektorów i właścicieli firm – wieloletnich laureatów programu.