UAhelp.info – portal przeznaczony dla uchodźców

Portal zbiera zweryfikowane informacje dla osób uchodzących przed wojną z Ukrainy i ich rodzin. Stronę założyli wolontariusze – specjaliści z branży ecommerce. Wykorzystują swoją wiedzę i zdolności w budowie zasięgowych stron w celu dotarcia z rzetelnymi informacjami do jak najszerszego grona potrzebujących.

– Widzimy bardzo dużo rozproszonych danych, a szum informacyjny nie pomaga osobom szukającym bezpieczeństwa po naszej stronie granicy. Chcemy naszą wiedzą i doświadczeniem wesprzeć już działające grupy, osoby i służby, działające na rzecz uchodźczyń i ich rodzin – tłumaczą zaangażowani w projekt wolontariusze.

Co jest celem funkcjonowania serwisu UAhelp.info?

Chociaż to może brzmieć banalnie – chcemy w tym momencie pomóc jak największej liczbie osób uchodzących przed koszmarami wojny w prostym odnalezieniu zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych informacji. Co ważne – weryfikujemy zbierane przez nas dane. Grupa wolontariuszy po naszej stronie sprawdza osobiście sytuacje na przejściach granicznych, realne zapotrzebowanie w punktach zbiórek, wiarygodność podawanych przez nas kontaktów do agencji pracy, specjalizujących się w zatrudnianiu osób z zagranicy, itp. Tym różnimy się od mechanizmów samorzutnych, spontanicznych grup w mediach społecznościowych – co do zasady bardzo pozytywnych, ale obciążonych ryzykiem – wyjaśniają założyciele portalu.
Chcemy wspierać zarówno służby państwowe, jak i organizacje pozarządowe, w roli hubu informacyjnego, docierającego w potencjalnie jak najskuteczniejszy sposób do potrzebujących. Od wtorku osoby na przejściach granicznych zaczną otrzymywać nasze ulotki – podkreślają wolontariusze.

UAhelp.info to strona prowadzona przez grupę wolontariuszy. Strona ma na celu zbieranie i przekazywanie wiarygodnych informacji dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy oraz ich rodzin.

 • Administratorzy strony nie przyjmują żadnych opłat. Wszelkie publikowane przez UAhelp.info treści są bezpłatne.
 • Wszyscy wolontariusze oraz instytucje wspierające działalność strony UAhelp.info pracują pro-bono (bezpłatnie dla dobra publicznego).
 • Na stronie użytkownicy znajdą zweryfikowane informacje dotyczące:
  • aktualnych zasad wjazdu do Polski z terenu Ukrainy;
  • aktualnej sytuacji na przejściach granicznych między Ukrainą a Polską;
  • adresów miejsc noclegowych dla uchodźców;
  • kontaktów do agencji pracy, oferujących oferty pracy dla obywatelek i obywateli Ukrainy w Polsce;
  • kontakty telefoniczne i e-mailowe do kancelarii świadczących pomoc prawną;
  • inne potrzebne informacje, związane z uzyskaniem w Polsce schronienia, miejsca pobytu, pracy, pomocy medycznej, psychologicznej i materialnej.