Tytuł pazernego koncernu społecznie zakłamanego przyznany!

Trudno uwierzyć, że to prawda, ale portal The Grocer podał, że Koncern Mars na rynku brytyjskim zobowiązał się w ramach przyjętych zasad odpowiedzialności społecznej obniżyć kaloryczność swoich wyrobów. Dokonuje tego poprzez zmniejszenie ich wagi, przy utrzymaniu dotychczasowych cen. To bardzo innowacyjne, zaawansowane technologicznie, rozwiązanie sprawia, że kaloryczność batonu Mars spadła z 260 do 229, a batonów Snickers z 280 do 245. Koncern jest tak dumny ze swoich poczynań, że chwali się nimi na prawo i lewo.

Jeśli na tym ma polegać społeczna odpowiedzialność to powinno się naśladować producentów papierosów, którym regulacje prawne nakazują umieszczanie informacji o śmiertelnych skutkach palenia. Podobnie jak z producentami niewinnie nazwanego MOM (skrót teoretycznie oznacza „mięso oddzielane mechanicznie). Tylko, że to są odpady przetwórstwa mięsnego, których utylizacja jest kosztowna Dlatego robi się z nich ten mom i sprzedaje z zyskiem, sprawiając, że klienci wyrobów mięso lub wędliniarsko podobnych płacą za to, że stają się biologicznymi utylizatorami. W końcu się okazuje, że największym zatroskanym społecznie podmiotem jest państwo, nieustannie podnosząc akcyzę na paliwo stara się minimalizować jego zużycie, co w konsekwencji ma wpłynąć dobroczynnie na środowisko naturalne.

Jak widać wszyscy stali się społecznie odpowiedzialni, a raczej są zakłamanymi obłudnikami. Działalność Marsa, być może dałaby się jeszcze obronić, gdyby, wraz ze zmniejszeniem wagi produktów, obniżył cenę. Skoro jednak tego nie zrobił można powiedzieć tylko tyle, że, nie tyle działa społecznie odpowiedzialnie, ile dba o swoje zyski. Okazuje się, że w ślepej pogoni za nimi, jest gotów użyć wszystkich dostępnych narzędzi. Dlatego Mars otrzymuje ode mnie tytuł pazernego koncernu społecznie zakłamanego.

Juliusz Bolek 

O Autorze: Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. Zajmuje się komunikacją społeczną (Public relations), komunikacją biznesową, komunikacją interpersonalną i wizerunkiem osób publicznych. Posiada certyfikat przyznany przez Polski Instytut Dyrektorów w uznaniu za postawę i działania wyróżniające się najwyższymi standardami Corporate governance i wartościami etycznymi w biznesie.