
Z okazji rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego w serwisie PAP MediaRoom ukazały się komunikaty Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o ogólnopolskich obchodach które zorganizowano na cześć jubileuszu. Publikujemy je w całości i bez ingerencji, bo ich treść dowodzi, mówiąc delikatnie, dużego pośpiechu i działania na ostatni dzwonek. Zachowaliśmy też prawne klauzule Polskiej Agencji Prasowej SA.
Komunikat o obchodach w Warszawie
KPRM: Tysiąclecie Korony Polskiej. Wyjątkowe obchody już 27 kwietnia w Warszawie (komunikat)
– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
W niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku, Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Pod hasłem Tysiąclecie Korony Polskiej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.
Zachęcamy do lektury komunikatu (link: https://www.gov.pl/web/premier/tysiaclecie-korony-polskiej-wyjatkowe-obchody-juz-27-kwietnia-w-warszawie).
Materiały do pobrania (link: https://wetransfer.com/downloads/b4276090c19ceb7946823550766ac3e120250425085700/e5ff76?t_exp=1745830621&t_lsid=b1b089ec-dda6-4c99-b7e7-bed02e4caeb2&t_network=link&t_rid=YXV0aDB8VHJhbnNmZXJ8cWFtb3FwMGJjOXlsaDk=&t_s=download_link&t_ts=1745571421).
Więcej szczegółów na Tysiacleciekorony.pl (link: https://tysiacleciekorony.pl/).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Komunikat o wydarzeniu w Gnieźnie
KPRM: Narodowa doktryna piastowska: niezależność i przynależność oparte na sile (komunikat)
– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
„Pod biało-czerwoną flagą musi być miejsce dla każdej Polki i dla każdego Polaka” – przypomniał Premier Donald Tusk podczas Zgromadzenia Posłów i Senatorów z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Szef rządu ogłosił przyjęcie przez Polskę doktryny narodowej inspirowanej piastowską siłą i odwagą, którym wyraz dała koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 r. Jej główne założenia to dumna niezależność państwa i rozsądna przynależność do wspólnoty Zachodu. Siłą Polski będą trzy filary: najsilniejsza armia w regionie, gospodarka oraz pozycja polityczna.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem: https://www.gov.pl/web/premier/narodowa-doktryna-piastowska.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
[KOMENTARZ]
O tym, że państwowe władze nie wykorzystały świetnej okazji do nagłośnienia historii Polski i uczynienia z obchodów wydarzenia międzynarodowego, napisał na naszych łamach już Arkadiusz Bińczyk, ekspert medialny i popularyzator historii, w artykule pt. “Kolejna stracona szansa na promocję Polski”.
A teraz uwagi do obu komunikatów, jak też do strony internetowej poświęconej obchodom.
1. Potężny urzędniczy aparat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie potrafił zamieścić w serwisie PAP dwóch komunikatów z aktywnymi linkami. Niby drobiazg, jednak zdumiewający. Trochę stawia to pod znakiem zapytania słowa premiera Donalda Tuska, że “Jesteśmy gotowi, aby zbudować najsilniejszą armię w tej części świata”. Bo tworzenie armii to są tysiące, tylko pozornie, drobnych działań. Gdyby książę Bolesław był równie sprawny w zabiegach o koronę, to by jej nie poczuł na swych skroniach.
2. Nie było żadnej “doktryny piastowskiej”. Relacje pierwszych Piastów z Niemcami były złożone, włącznie z okresami zależności lennej od Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Heiliges Römisches Reich czy potocznie Römisch-Deutsches Reich). Bywało nawet, że mieliśmy z niemieckimi monarchami braterstwo broni w wyprawach na plemienia Słowian.
3. Na stronie internetowej poświęconej obchodom widzimy kolejny niby drobiazg. A mianowicie graficzne wyobrażenie króla Bolesława Chrobrego. Tak, jak jest to widoczne na ilustracji – skanie naszego artykułu. Tymczasem, dzięki opisowi kronikarza Nestora – jedynemu który opisał Bolesława – możemy przypuszczać, że pierwszy król Polski był mężczyzną bardzo otyłym. Tak bardzo, że ledwo siedział na koniu. Co oznacza, że ktoś, kto w imieniu KPRM zatwierdzał stronę i jej szatę graficzną, albo nie zna historii albo uznał, że chodzi o propagandę a nie o edukację. Chrobry w wydaniu polecanej przez KPRM strony jest szczuplejszy nawet niż u Jana Matejki, który odmalował władcę przynajmniej jako tęgiego mężczyznę.
I skąd na pierwszym planie ten kwiat maku, rośliny nader popularnej w państwie talibów, a nie w gęstych puszczach państwa Polan?
4. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wystąpił podczas Europejskiego Forum Nowych Idei Wiosna 2025. Wydarzenie było poświęcone przyszłości rynku pracy, edukacji, AI, prawom kobiet, aktywizacji różnych grup społecznych i wielu pokrewnym wyzwaniom. Które bezpośrednio łączą się ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i zrównoważonym rozwojem. Premier snuł opowieści o repolonizacji, deregulacji i odbudowie narodowej gospodarki. Otóż tu wypada stwierdzić, że nie da się stworzyć siły państwa bez edukacji oraz sprawnego zarządzania, dalekiego od działań na ostatni dzwonek. Tworzenie historycznych faktów i pożarnicze akcje ratunkowe są antytezą strategicznego działania.
Jeśli władza oczekuje od świata biznesu działań społecznie odpowiedzialnych, to powinna dać przykład działań społecznie odpowiedzialnych.