Ponad tysiąc uczniów z dziewięciu rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych może powiedzieć, że wie, jak udzielić pierwszej pomocy. Wszystko to dzięki warsztatom realizowanym w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Grupę Lux Med „Umiem Pomóc”, które w podkarpackich szkołach prowadzili wykwalifikowani instruktorzy Akademii Ratownictwa Grupy. Uczestnicząca w zajęciach młodzież przyznaje, że spotkanie z doświadczonymi ratownikami medycznymi było cenną lekcją pokazującą, że udzielanie pierwszej pomocy to odpowiedzialność i wysiłek, ale także – wielka satysfakcja.
W styczniu zakończyła się siódma edycja akcji „Umiem Pomóc”, której celem jest przełamanie obaw młodych ludzi przed udzieleniem pomocy w sytuacji, w której zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie. Przez sześć tygodni stolica Podkarpacia gościła zespół doświadczonych ratowników Akademii Ratownictwa Grupy Lux Med, którzy prowadzili nieodpłatne warsztaty udzielania pierwszej pomocy w rzeszowskich szkołach ponadgimnazjalnych. Dzięki wsparciu nauczycieli – koordynatorów akcji udało się zorganizować i przeprowadzić zajęcia dla ponad tysiąca młodych ludzi. To rekordowa – jak na dotychczasową historię kampanii – edycja. Łącznie, dzięki akcji „Umiem Pomóc” z warsztatów nauki pierwszej pomocy skorzystało już ponad 4600 uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Na zajęcia z ratowania życia i zdrowia młodzież nie musiała zabierać podręczników ani zeszytów. Kluczowymi rekwizytami do nauki resuscytacji były fantomy i AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny. Pod okiem ratowników z wieloletnim doświadczeniem każdy chętny miał szansę przećwiczyć m.in. uciskanie klatki piersiowej czy użycie AED.
– W przypadku nauki pierwszej pomocy teoria jest bardzo ważna, ale to zajęcia praktyczne pozwalają przełamać obawy młodzieży związane z wykonywaniem podstawowych czynności ratowniczych. Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii wynika bowiem, że najsilniejszym hamulcem powstrzymującym młodych ludzi przed działaniem jest właśnie lęk przed zaszkodzeniem osobie poszkodowanej. Poprzez warsztaty, chcemy oswoić młodzież udzielaniem pierwszej pomocy, a także nauczyć sprawnego i prawidłowego reagowania w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia – mówi lek. Mariusz Pacałowski, dyrektor merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy Lux Med.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach otrzymali praktyczne karty z informacjami o zasadach postępowania z poszkodowanym oraz numerami alarmowymi. Do szkół trafiły plakaty z instrukcją udzielania pierwszej pomocy oraz pamiątkowe certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.
Stworzony przez Akademię Ratownictwa Grupy Lux Med ogólnopolski projekt „Umiem Pomóc” jest prowadzony nieprzerwanie od 2011 r. Każdego roku teoretyczne i praktyczne zajęcia realizowane są w innym regionie Polski. Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało 4 600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia oraz Rzeszowa.