Tylko u nas. Karabinek MSBS GROT. Co dalej z hitową konstrukcją polskiej zbrojeniówki?

Karabinek MSBS GROT stał się hitem eksportowym. Mamy się czym chwalić na świecie. Wcześniej poznali się na nim m.in. żołnierze WP czy WOT. Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni “Łucznik” – Radom, zdradza nam plany na przyszłość.  

Jak doszło do powstania karabinka MSBS GROT?

MSBS GROT został opracowany przez zespół polskich konstruktorów z Wojskowej Akademii Technicznej i Fabryki Broni „Łucznik”- Radom w ramach wojskowego projektu TYTAN, jako główne bojowe wyposażenie żołnierza XXI wieku. Zadaniem konstruktorów było stworzenie broni o jak największej jej niezawodności działania i wysokiej ergonomii. Projekt zakładał, że opracowany wspólnie z ekspertami WAT karabinek ma zostać następcą obecnie wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych Beryli.

Bazą dla powstania konstrukcji był opracowany w 2011 roku demonstrator technologiczny, który następnie został gruntownie przekonstruowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego i wdrożeniowego nowej konstrukcji strzeleckiej „MSBS”. Broń po raz pierwszy została zaprezentowana w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2012 r., a dopuszczona do użytku w 2017 roku. Jednak trzeba pamiętać, że MSBS GROT we współpracy z użytkownikami jest cały czas rozwijany i udoskonalany przez Fabrykę Broni oraz WAT.

Które polskie służby zamówiły karabinki MSBS GROT – do dziś? Ile sztuk broni dostarczono od 2017 roku do polskich służb?

Z MSBS GROT korzystają w Polsce już żołnierze Wojska Polskiego oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także Straż Graniczna i Straż Leśna. Od 2017 roku dostarczyliśmy już ponad 61 tys. sztuk karabinków MSBS GROT do Sił Zbrojnych RP. Z uwagi na obowiązujące spółkę umowy handlowe a także ze względów bezpieczeństwa, związanych z wojną w Ukrainie i wrażliwy charakter danych nie możemy podawać dokładniejszych informacji. Należy jednak wspomnieć, że karabinki z rodziny MSBS GROT są też dostępne na rynku cywilnym.

Do ilu krajów dostarczono MSBS GROT? Z iloma trwają rozmowy? Czy można mówić o sukcesie eksportowym polskiego karabinka?

Karabinek MSBS GROT jest już obecny w siłach zbrojnych czterech państw. Od 2017 roku dostarczamy karabinki do różnych formacji Sił Zbrojnych RP, a w ramach wsparcia polskiego rządu karabinki GROT trafiły do Sił Zbrojnych Ukrainy. W tym roku Fabryka Broni dostarczyła też karabinki MSBS GROT do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Natomiast wersje dostosowane do kalibru 7,62mm z podwieszanymi granatnikami trafią niebawem do sił zbrojnych jednego z krajów Afryki Wschodniej.

Cały czas uczestniczymy w różnego rodzaju targach zbrojeniowych, gdzie prezentujemy nasze wyroby. Ponadto prowadzone są rozmowy oraz pokazy dynamiczne pozwalające zapoznać się potencjalnym kontrahentom z możliwościami i zaletami naszych produktów. Jednak na ten moment nie możemy podać więcej szczegółów.

GROT to nie pierwszy hit eksportowy, nasze cywilne karabinki z rodziny Beryl, czyli konstrukcji opartej na Kałasznikowie odniosły duży sukces na rynku cywilnym w USA. Dostarczone tam partie sprzedawały się w kilka minut. Od naszych partnerów ze Stanów Zjednoczonych wiemy też, że ich rynek czeka na kolejne produkty naszej Fabryki, czyli cywilne wersje karabinków MSBS GROT oraz pistoletów VIS 100 M1.

Jakie są plany inwestycyjne Fabryki Broni „Łucznik” – Radom?

Jak wiadomo rząd chce, by polska armia liczyła docelowo 300 tys. dobrze uzbrojonych żołnierzy oraz żeby korzystała z rodzimego uzbrojenia. Polski sprzęt sprawdza się w realnych działaniach wojennych w konflikcie ukraińsko-rosyjskim. Wyposażenie każdego żołnierza w indywidualną jednostkę broni wymaga zwiększenia liczby dostarczanych przez Fabrykę Broni karabinków MSBS GROT, pistoletów VIS 100 czy obsługi serwisowej i remontowej broni będącej już na wyposażeniu. To wszystko wymaga zwiększenia mocy produkcyjnych, rozbudowy parku maszynowego a z nimi także powierzchni magazynowych spółki. Wraz z tego rodzaju inwestycjami stale usprawniana jest organizacja pracy, wprowadzane systemy zarządzania produkcją oraz rozwijane wszelkie obszary mające wpływ na to by Fabryka broni produkowała więcej, szybciej zachowując najwyższy poziom swoich wyrobów.

Kiedy kolejne wersje Państwa produktów – karabinków MSBS GROT oraz pistoletów VIS 100?

Dziś nie chcemy jeszcze podawać szczegółów dotyczących kolejnych wersji czy zupełnie nowych konstrukcji. Jednak możemy zapewnić, że konstruktorzy z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom oraz eksperci WAT cały czas pracują nad udoskonalaniem naszych produktów. Dzięki temu powstają kolejne wersje naszego sztandarowego karabinka szturmowego, ale także inne warianty tej konstrukcji jak np. MSBS GROT w wersji karabinu wyborowego na amunicję kalibru 7,62×51 mm NATO czy odmiana bull-pup (bezkolbowa).

Seweryn Figurski jest członkiem zarządu Fabryki Broni “Łucznik” – Radom Sp. z o.o.