Turystyka bez barier to nie fantazja — to przyszłość, którą razem stworzymy

O akcji „Turystyka bez barier” specjalnie dla raportcsr.pl opowiada jej inicjator Miłosz Krawczyk, założyciel Fundacji Razem Po Zdrowie i wynalazca innowacyjnego wózka inwalidzkiego Blumil, pozwalającego łatwo poruszać się w niemalże każdym terenie.

Głęboko wierzę, że niemożliwe nie istnieje. Od 1999 roku poruszam się na wózku, a od 2004 roku nieprzerwanie zwiedzam różne miejsca na całym świecie. Amerykę Północną, Azję i Europę znam już całkiem dobrze, a mój apetyt tylko rośnie w miarę zwiedzania.

Z doświadczenia wiem, że podróżowanie na wózku jest możliwe. „Turystyka bez barier” jest akcją, która prezentuje to, co jest mi bardzo drogie: wiarę w możliwości i swobodę działania. Około 600 tysięcy osób w Polsce porusza się na stałe na wózkach inwalidzkich, a mobilność starzejącego się społeczeństwa także maleje. Według wstępnych szacunków, do 2020 roku co czwarty Polak będzie po sześćdziesiątce! Czy to oznacza, że każda z tych osób powinna zrezygnować z podróży? Absolutnie nie! Naszym celem jest zwiększenie przystosowania miejsc turystycznych do potrzeb ludzi z ograniczoną mobilnością. Nie tylko wózkowiczów, ale ostatecznie… każdego z nas.

Mimo poprawiającej się z roku na rok infrastruktury w miastach, zmiany są nadal potrzebne. Starówki miast, góry czy plaże często bywają fortecami nie do zdobycia dla ludzi z ograniczoną mobilnością, a przecież polskie góry i morze mają tyle do zaoferowania. Sprawmy, aby wszyscy mogli cieszyć się pięknem Polski. Podziwianie majestatycznych gór, korzystanie z uroków plaż czy odkrywanie fascynujących miast będzie możliwe dla każdego z nas, jeśli tylko połączymy siły.

Naszym głównym celem jest stworzenie wypożyczalni wózków terenowych, dzięki którym każdy będzie mógł poruszać się swobodnie po szlakach górskich, plażach czy starówkach miejskich. Z pomocą hoteli, obiektów turystycznych, sanatoriów, gmin oraz przedstawicieli biznesowych planujemy uruchamiać takie wypożyczalnie w całej Polsce. Przyjazna wszystkim infrastruktura turystyczna to nie utopijna wizja. To konkretny cel, który możemy osiągnąć wspólnie, a „Turystyka bez barier” to krok do przodu — ku lepszej przyszłości.

Sama wypożyczalnia jest kluczowym punktem projektu, ale ma on wiele składowych. Wykonanie z opisami tras dostępnych dla wózkowiczów i wprowadzenie udogodnień ułatwiających poruszanie się na wózku na trasach górskich i plażach także plasuje się na liście naszych priorytetów. Jako pasjonat podróży nieraz musiałem trudzić się, żeby pokonać bariery infrastrukturalne i z własnego doświadczenia wiem, że przeszkody, które napotkałem mogłyby być odległym wspomnieniem, gdyby tylko poświęcić im trochę uwagi.

Weryfikacja hoteli pod względem przystosowania dla wózkowiczów to kolejna sprawa, której zamierzamy poświęcić uwagę. Zbyt często rzeczywistość okazuje się brutalna, a hotele reklamowane jako przystosowane okazują się wrogie wózkom inwalidzkim. Właśnie dlatego chciałbym innym pomóc uniknąć… miliarda zmartwień! „Turystyka bez barier” ma za zadanie aktywizować niepełnosprawnych i seniorów i pobudzić dobrą zmianę w polskiej turystyce.

Naszą grupą docelową jest w końcu cały naród: seniorami będziemy ostatecznie wszyscy. Zestarzejmy się w świecie pozbawionym barier. Zestarzejmy się chłonąc piękno Polski własnymi oczami. Gwarantuję, że wrażenia będą lepsze niż w HD! Na stronie akcji będą na Was czekały wskazówki i ciekawostki z moich licznych podróży. Podróżować bez barier można i będę Wam demonstrował jak można to robić z największą radością. W żagle wiatr — razem dopłyniemy do lepszego jutra! Jutra bez barier.

Miłosz Krawczyk