Trzy firmy razem na rzecz ekologicznej konwersji stali

Trzy duże, włoskie firmy: Danieli, Leonardo i Saipem podpisały umowę o współpracy nad projektami zarówno we Włoszech jak i za granicą, w celu zrównoważonej konwersji energochłonnych zakładów w sektorze stalowym.

Firmy chcą wspólnie dostarczać technologie i usługi mając na celu redukcję emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji stali. Nowe rozwiązanie polega na zastąpieniu konwencjonalnych procesów produkcji, opartych na wielkich piecach, nowym procesem, który będzie wykorzystywał hybrydowe piece elektryczne zintegrowane z zakładami bezpośredniej redukcji rudy żelaza, które stosują mieszaninę metanu i wodoru.

W ramach umowy Danieli będzie dostawcą urządzeń technologicznych do bezpośredniej redukcji oraz pieców elektrycznych; Saipem zajmie się budową instalacji i integracją technologii a Leonardo, poprzez swój Pion Cyber ​​Security, przejmie rolę partnera technologicznego w zakresie technologii cyfrowych i bezpieczeństwa dla zintegrowanych rozwiązań Przemysłu 4.0.

Ponadto w nowym rozwiązaniu zostanie również zintegrowana technologia Energiron, opracowana wspólnie przez Danieli i Tenovę, polegająca na bezpośredniej redukcji rudy żelaza przy użyciu gazu ziemnego lub gazu ziemnego wzbogaconego wodorem.