Trwa najbardziej zielony festiwal muzyczny w Polsce – Olsztyn Green Festival 2022

24 koncerty topowych polskich muzyków, rozmowy z artystami i naukowcami o ochronie środowiska, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych oraz mnóstwo aktywności dla całej rodziny.

To tylko kilka przykładów atrakcji jakie czekają uczestników tegorocznej edycji Olsztyn Green Festival – największego polskiego festiwalu łączącego muzykę ze zrównoważonym stylem życia, który co roku od 8 lat przyciąga blisko 30-tysięczną widownię. Wydarzenie ma miejsce w weekend 12-14 sierpnia 2022 r. w Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Ukiel” w Olsztynie na plażach nad samym jeziorem, wśród zieleni i drzew.

Kult, Maria Peszek, Ralph Kaminski, Kasia Lins to tylko część muzyków z listy 24 artystów, którzy wystąpią na 8 edycji Olsztyn Green Festival tworząc crème de la crème polskiej muzyki alternatywnej, popowej, elektronicznej i hip-hopowej na jednej scenie (szczegółową rozpiskę występów można znaleźć tutaj). Prócz koncertów, w trakcie weekendu odbędą się również spotkania z artystami, aktywności na świeżym powietrzu, a w strefie „Jemy i pijemy” jak co roku uczestnicy znajdą topowe food trucki i fashion trucki.

Kluczowym elementem festiwalu jest jednak jego ekologiczny wymiar. Organizatorzy zapraszają do specjalnie przygotowanej strefy „Ekoaktywności dla małych i dużych”, gdzie w trakcie 3 dni na festiwalu będą mieć miejsce liczne warsztaty zarówno dla dzieci jak i dorosłych oraz spotkania z eko-aktywistami i naukowcami.

Czekają nas tam m.in. kreatywne warsztaty plastyczne Fundacji „W Krajobrazie”; strefa Lasów Państwowych, gdzie Nadleśnictwo Kudypy zorganizuje leśne warsztaty m.in. z rozpoznawania gatunków drzew; strefa Państwowej Akademii Nauk, która zaprosi na warsztaty i interaktywną grę z prawidłowej segregacji materiałów do pakowania żywności. Najmłodsi kontynuować edukację na temat odpadów mogą w strefie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, a w strefie Remondis mogą usiąść za kierownicą śmieciarki i poznaj tajniki jej działania. Dorośli uczestnicy natomiast w strefie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej dowiedzą się jak oszczędzać ciepło, obniżyć rachunki za prąd oraz żyć w bardziej zrównoważony sposób.

W strefie „EKO spotkań z Dobrą Energią” zaplanowano rozmowy z ciekawymi gośćmi o ochronie środowiska m.in. z prof. Szymonem Malinowskim i Izabelą Sałamachą (Operacja Czysta Rzeka), Margaret, Pauliną Górską, Ewą Bińczyk czy prezesem Dobrej Energii Krzysztofem Witkowskim. W trakcie spotkania ogłoszeni zostaną również laureaci plebiscytu „Klimatyczni 2022” organizowanego przez „Gazetę Wyborczą Olsztyn”, która wspólnie z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem chce w ten sposób docenić ludzi/organizacje z Warmii i Mazur, które realnie troszczą się o przyrodę.

Organizatorzy w ramach wydarzenia zainaugurowali również wspólnie z jednym z partnerem festiwalu Nałęczowianką oraz firmą R3Polska akcję „Posadź NAŁ drzewo”. W jej ramach od 27 lipca do 16 września br. na terenie CRS „Ukiel” zainteresowani znajdą specjalny festiwalowy recyklomat. W zamian za plastikowe butelki PET lub puszki można otrzymać karnety na festiwal.

Głównym celem akcji będzie lokalne sadzenie drzew. Za każde 100 zebranych butelek, które zostaną poddane procesowi recyclingu organizatorzy zasadzą drzewo, niwelując tym samym ślad węglowy w Olsztynie (jedno drzewo może redukować rocznie 6 kg CO2!).

Olsztyn Green Festival, co roku wprowadza więcej ekologicznych rozwiązań, m.in. naczynia biodegradowalne w strefie gastronomicznej, wielorazowe kubki, prowadząc segregację śmieci czy zapewniając dojazd na wydarzenie komunikacją miejską oraz zapewniając parkingi rowerów.