Trwa nabór do piątej edycji ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy

Wystartowała kolejna, już piąta edycja konkursu Eko Odkrywcy, który zachęca nauczycieli oraz ich podopiecznych do aktywnego dbania o środowisko. W tym roku na czterech zwycięzców czekają nagrody w postaci dofinansowania projektów ekologicznych w wysokości 5 000 zł oraz nagroda specjalna – 15 000 zł z przeznaczeniem na wyprawę badawczą lub wyposażenie „Zielonej Klasy”. Zgłoszenia można wysyłać do 13 listopada. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest doświadczanie ekologii ,,na okrągło”, przez 365 dni w roku, dzielenie się wiedzą, poszerzanie swoich horyzontów i eksperymentowanie na całego!

 

Celem piątej odsłony konkursu jest praktyczne poznanie przyrody, zachęcenie do odkrywania i doświadczania jej uroków. Zadaniem uczestników jest zaplanowanie ekologicznego projektu badawczego, który pomoże poznać prawa przyrody, a przy okazji zwróci uwagę na problemy, ale też rozwiązania z obszaru ochrony środowiska. Jubileuszowa edycja to niejako powrót do początków projektu – tematyka, zakres prac badawczych jest nieograniczony. Zależą tylko od inicjatywy i pomysłów grupy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników konkursu, organizatorzy postanowili uprościć procedurę naboru. Na początku należy wypełnić krótki formularz, a dopiero na kolejnym etapie opiekun proszony jest o podanie szczegółów projektu. Dodatkową zmianą jest również usunięcie podziału wiekowego. Umożliwi to jury wybór najlepszych projektów.

Zwiększeniu uległa także kwota przyznawana, jako grant na realizację projektu. Cztery projekty otrzymają wsparcie w wysokości 5 000 zł każdy. Trzy zwycięskie pomysły zostaną wyłonione tak jak do tej pory w głosowaniu internautów, a jeden otrzyma nagrodę przyznawaną przez jury. Nagroda specjalna w wysokości 15 000 zł zostanie przyznana projektowi, który otrzyma najwięcej głosów internautów. Kwota ta może zostać przeznaczona na wycieczkę, wyprawę badawczą lub (po raz pierwszy w historii konkursu) na wyposażenie „Zielonej Klasy” w pomoce dydaktyczne takie jak ekrany multimedialne, mikroskopy, przewodniki, odczynniki oraz/lub elementy małej architektury jak tablice edukacyjne, karmniki, budki lęgowe, czy hotele dla pszczół.

Opiekunowie zwycięskich projektów otrzymają zapas żelu do prania Persil, zaś wszyscy nauczyciele zgłaszający projekty – zaświadczenie zawodowe o pełnionej roli opiekuna projektu.

Konkursu Eko Odkrywcy dedykowany jest szkołom, przedszkolom, placówkom oświatowym i wychowawczym oraz organizacjom pozarządowym z całej Polski. Konkurs rozpoczął się 4 września i potrwa do 13 listopada tego roku. Jury konkursowe zakwalifikuje do finału 16 projektów, które zostaną opublikowane na oficjalnej stronie www.ekoodkrywcy.pl. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonają internauci, oddając głosy na swoich faworytów. Wyniki tegorocznej edycji Eko Odkrywców poznamy 18 grudnia 2017 r.

Organizatorami konkursu Eko Odkrywcy 5 są Henkel Polska (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.

Więcej informacji: www.ekoodkrywcy.pl i www.facebook.com/ekoodkrywcypersil