#trashrun – wyjdźmy z domów, aby pobiegać i posprzątać porzucone śmieci

Ruszyła akcja #trashrun. Pod przewodnictwem m. in. sportowców olimpijskich, paraolimpijskich, himalaistów i kierowców rajdowych ruszamy z domów, aby pobiegać i posprzątać porzucone śmieci, zalegające np. w polskich parkach, lasach i innych terenach zielonych. Wszędzie tam, gdzie najbardziej lubimy biegać lub spacerować.

Aby podjąć wyzwanie #trashrun idź na spacer lub wyjdź pobiegać, a równocześnie pozbieraj napotkane po drodze śmieci. Po wykonaniu zadania opublikuj zdjęcie oznaczone hashtagiem #trashrun i przekaż wyzwanie kolejnej osobie – proponują organizatorzy akcji.

Trash Run to akcja łącząca aktywność sportową i działania ekologiczne. Co warte podkreślenia, hasło #trashrun wyszło już poza granice Polski i w akcję angażują się także zagraniczni sportowcy. Na czym to polega?

– To prosty, ale bardzo potrzebny pomysł. Chodzi o wykonanie jakiejś aktywności fizycznej, takiej jak np. bieg, trucht czy nawet spacer, przy jednoczesnym zebraniu napotkanych po drodze śmieci. Każdy uczestnik akcji wrzuca na swój Instagram lub Facebook zdjęcie albo krótki film z akcji wraz z hashtagiem #trashrun – mówi pomysłodawca wydarzenia Marcin Jaskółka, miłośnik gór i snowboardu. – Co ważne, trzeba też nominować kolejną, co najmniej jedną osobę do udziału w akcji. Następny uczestnik będzie miał z kolei 72 godziny na podjęcie wyzwania, zrobienie własnego zdjęcia lub filmu i przekazanie zadania dalej – dodaje.

Ambasadorami akcji Trash Run w Polsce, którzy już wykonali swoje zadanie i przekazali kolejnym sportowcom zostali: m. in. trzykrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz, brązowa medalistka olimpijska z Rio 2016 w pięcioboju nowoczesnym Oktawia Nowacka, wioślarska mistrzyni świata z 2018 r. oraz brązowa medalistka olimpijska z Rio 2016 Agnieszka Kobus – Zawojska, żeglarska mistrzyni świata w klasie 470 i olimpijka Agnieszka Skrzypulec, reprezentant Polski w biegach górskich Krzysztof Bodurka, srebrny medalista w pływaniu z igrzysk paraolimpijskich w Rio 2016 Wojciech Makowski oraz bloger biegowy Marcin Wąsik.

– Bieganie jest dla mnie bardzo ważną częścią przygotowań do rajdów. Najbardziej lubię biegać mając naturę na wyciągnięcie ręki, ponieważ mogę się wtedy wyciszyć i w pełni skupić na treningu. Niestety czasem jest o to trudno, nawet w lesie – mówi trzykrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz. – Niestety ilość śmieci, którą napotyka się po drodze, po prostu mnie rozprasza. Akcja Trash Run ma za zadanie zwrócenia większej uwagi na ten coraz bardziej dotkliwy problem – podkreśla kierowca LOTOS Rally Team.

500 lat butelka plastikowa, 300 lat opona samochodowa, 120 lat jednorazowa torba foliowa, 100 lat puszka aluminiowa po napoju, 80 lat puszka po konserwie, a 30 lat karton po napoju – tyle czasu rozkładają się śmieci.

– Pozostawione w lasach śmieci są więc przez lata śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących tam zwierząt. A dodatkowo są doskonałą pożywką dla ognia, co jest szczególnie niebezpieczne w czasie suszy, kiedy zagrożenie pożarem jest ogromne – mówi pięcioboistka Oktawia Nowacka. – Nie wspominając już o aspekcie estetycznym. Często trenuję na terenach leśnych, jednak ilość śmieci po prostu przeraża i nie pozwala w pełni czerpać z aktywności fizycznej na łonie natury. Dlatego warto dołączyć do akcji Trash Run. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i zrobić coś fajnego dla Ziemi – zachęca.

W dobie koronawirusa aktywność fizyczna na świeżym powietrzu dla wielu osób stała się chwilą oderwania od domowej izolacji. Nawet 15 minut takiej aktywności dziennie pomaga nieraz złapać dystans do codziennych zmartwień. Niestety pandemia spowodowała też, że śmieci nie ubywa, lecz jest ich znacznie więcej!

Szczegóły akcji można śledzić na oficjalnym profilu na Instagramie: https://bit.ly/trashrun lub na Facebooku: https://bit.ly/TrashRunFB

Jeżeli czytasz ten tekst, to właśnie zostałeś nominowany do zadania #trashrun. Nie bądź obojętny i zadbaj o naszą planetę i własną kondycję! Na nominację odpowiedzieli już także m. in. wioślarka Natalia Madaj-Smolińska, narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel, wioślarz Michał Szpakowski, snowboardzistka Kjersti Buaas czy himalaista Dave Watson. A Ty na co czekasz?