Transporty pomocy dla ukraińskich szpitali

Od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w Ukrainie Polska Misja Medyczna uruchomiła system współpracy z ukraińskimi placówkami medycznymi. W ramach współpracy przygotowuje pomoc skierowaną do szpitali, które mierzą się z brakami sprzętu do ratowania życia. W niedzielę na przejściu Hrebenne-Rawa Ruska został wysłany pierwszy transport, który już pomaga.

W minionych dniach Polska Misja Medyczna wysłała kolejne transporty pilnie potrzebnej pomocy medycznej. Do szpitala w Odessie trafiły m.in. rękawiczki, plastry, bandaże, gazy, igły, strzykawki, cewniki, przyrządy do infuzji, wenflony, gruszki, worki do zbiórki moczu. Do szpitala w Iwano-Frankowsku, gdzie Polska Misja Medyczna współpracuje z ukraińskim Czerwonym Krzyżem, trafiły m.in. opatrunki hemostatyczne, hydrożelowe, okluzyjne, wentylowe, gazy jałowe, opaski dziane, opaski elastyczne, betadyna, strzykawki, wenflony, systemy do infuzji, stazy taktyczne. Podobnie wyglądał transport z pomocą skierowany do Szpitala Wojskowego we Lwowie. Z kolei Centrum Perinatalne w Łucku otrzymało specjalistyczną pomoc do ratowania życia noworodków i sprzęt potrzebny na oddziale intensywnej terapii noworodka.

W niedzielę w nocy zostanie odprawiony transport zawierający 5 palet drobnego sprzętu chirurgicznego, który został przygotowany we współpracy z polskimi i niemieckimi chirurgami z Berlina. Trafi od do Szpitala Wojskowego w Kijowie. Znajdują się w nim m.in. worki Ambu, wenflony, skalpele jednorazowe, nici, opatrunki i igły. Ten sprzęt jest pilną odpowiedzią na najbardziej powszechne uszkodzenia ciała wymagające udzielenia pierwszej pomocy, najczęściej powstające w wyniku trwających walk i ostrzałów.

W poniedziałek i środę do Ukrainy wyruszą transporty odżywek, żywności terapeutycznej i pakietów higienicznych dla dzieci ze Lwowa.

Celem Polskiej Misji Medycznej jest zagwarantowanie niezbędnego sprzętu medycznego szpitalom na terenie całego kraju. W ramach współpracy z ukraińskimi szpitalami polska organizacja jest w stałym kontakcie z placówkami, które na bieżąco zgłaszają zapotrzebowanie na pomoc. Szczególnie ważne jest wsparcie specjalistycznych szpitali neonatologicznych – w tym zakresie Polska Misja Medyczna we współpracy ze specjalistami opracowała pakiet podstawowych materiałów, których potrzebują wszystkie 24 szpitale w Ukrainie prowadzące terapię noworodków. Będą one przygotowywane i wysyłane do Ukrainy w nadchodzących transportach humanitarnych wyjeżdżających z Polski. To wsparcie jest szczególnie ważne, aby zagwarantować przeżycie dzieci, które nie mogą w tym momencie zostać ewakuowane do szpitali w Polsce.

 Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej dla Ukrainy: