Tesco już po raz drugi wesprze lokalne społeczności

Zakończyło się głosowanie w II edycji programu Tesco „Decydujesz, pomagamy”, skierowanego do lokalnych społeczności. Wygrane organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i spółdzielnie socjalne otrzymają granty w wysokości 5000 zł na realizację swoich projektów społecznych. W Polsce na 410 projektów oddano łącznie ponad 4,6 mln głosów. Poza Polską program jest realizowany w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji.

„Decydujesz, pomagamy” to program, którego celem jest wsparcie organizacji oraz mieszkańców, którzy chcą zmienić swoje najbliższe otoczenie i zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności. Organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne mogły zgłaszać swoje projekty i walczyć o ich finansowanie. Tesco oraz Fundacja Tesco Dzieciom, organizatorzy programu, w tej edycji przeznaczyli na ten cel aż 750.000 zł. Zwycięzców w głosowaniu wybrali klienci sieci Tesco. Jest to już druga edycja tego programu w Polsce. W poprzedniej zorganizowanej w 2016 roku firma przekazała środki na realizację różnorodnych projektów – związanych z promocją zdrowego stylu życia, edukacją, ochroną środowiska, rewitalizacją przestrzeni miejskiej i innymi działaniami.

– Druga edycja programu „Decydujesz, pomagamy” utwierdziła nas w przekonaniu, że działania mobilizujące lokalne społeczności są potrzebne i dają wspaniałe rezultaty. Po raz kolejny jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wyjątkową różnorodnością zgłoszonych projektów oraz faktyczną znajomością potrzeb lokalnych społeczności. Z niecierpliwością i entuzjazmem czekamy na pierwsze realizacje – mówi Łucja Krzyżanowska z  Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

Na projekty lokalnych organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych oraz grup nieformalnych można było głosować między 8 marca a 4 kwietnia br. we wszystkich sklepach Tesco w całej Polsce. Do programu zostało zgłoszonych blisko siedemset projektów z całego kraju. Z nadesłanych propozycji jury wyłoniło 410 zgłoszeń, które walczyły o 145 grantów o łącznej wartości 750 000 zł. Klienci sklepów oddali w sumie ponad 4,6 mln głosów.

Laureaci tegorocznej edycji to organizacje, które na co dzień dbają o rozwój i wsparcie środowisk lokalnych – edukują, integrują i wspierają mieszkańców, dlatego też zakres zgłoszonych projektów był bardzo szeroki. Największą popularnością cieszyły się działania edukacyjne kierowane do dzieci, propagowanie zdrowego trybu życia i ochrona zdrowia oraz szeroko rozumiana poprawa funkcjonowania najbliższego otoczenia.

Wsparcia nigdy dość!

– Olbrzymie zainteresowanie drugą edycją programu „Decydujesz, pomagamy” jest najlepszym dowodem na to, że lokalne społeczności wiedzą w jaki sposób zmieniać swoje sąsiedztwo, aby żyło się w nim lepiej. Wiosną tego roku rusza już trzecia edycja naszego programu. Wierzymy, że po raz kolejny otrzymamy projekty, które zaskoczą nas twórczymi pomysłami – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk Prezes Fundacji Tesco Dzieciom. – Już teraz zachęcamy do przygotowywania nowych projektów i zgłaszania ich w nadchodzącej trzeciej edycji – dodaje.

Jak zapowiadają organizatorzy, III edycja „Decydujesz, pomagamy” wystartuje już 15 maja br. Wtedy rozpocznie się etap zbierania zgłoszeń na realizację kolejnych projektów społecznych..

Lokalnie znaczy skutecznie

Program „Decydujesz, pomagamy” to nie jedyna inicjatywa Tesco Polska na rzecz lokalnych społeczności. Firma od lat czynnie działa w obszarze aktywności społecznych, prowadząc programy edukacyjne (np. „Od uprawy do potrawy”) oraz podejmując wiele inicjatyw mających na celu walkę z marnowaniem żywności – od 2013 roku we współpracy z lokalnymi Bankami Żywności konsekwentnie przyłącza sklepy do programu przekazywania nadwyżek żywności dla potrzebujących.

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” można znaleźć na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy.