Zanieczyszczone powietrze to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia w XXI wieku. Walkę z wszechobecnym smogiem można podjąć na wiele sposobów, jednak jednym z najbardziej efektywnych jest stosowanie nowoczesnych technologii. Tym tropem poszli organizatorzy Smogathonu, wydarzenia, które skupia innowatorów w zakresie technologii oczyszczania i monitoringu powietrza. Zwycięzcą 24-godzinnych zmagań i prezentacji podczas Gali została berlińska firma Green City Solutions, która technologię odpowiedzialną za filtrację zamknęła w konstrukcji z mchu. Takie urządzenie zastępuje około 275 drzew i idealnie sprawdza się w centrach dużych miast.
Mech „zjadający” smog
W tym roku organizatorzy Smogathonu otrzymali aż 60 zgłoszeń z całego świata. Na linii startu 24-godzinnego bootcampu stanęło ostatecznie 29 najlepszych zespołów. Gala finałowa Smogathonu 2016 odbyła się 28 listopada w krakowskim Kinie Kijów.Centrum. Zwycięzcy, firma Green City Solutions zaprezentowała konstrukcję, która wyglądem przypomina połączony przystanek komunikacji miejskiej z ławką. Całość pokryta jest mchem. To jednak tylko jeden z elementów, aktywnie przeciwstawiających się zanieczyszczonemu powietrzu. Sercem instalacji jest technologia ukryta wewnątrz urządzenia. Oczyszczacze powietrza są na tyle efektywne, że potrafią zastąpić około 275 drzew. Obecnie cena takiego urządzenia to 25 tys. euro. W obniżeniu kosztów i zaadaptowaniu instalacji do już istniejących np. przystanków autobusowych ma pomóc 100 000 złotych, główna nagroda w finale Smogathonu.
Trzeba poznać przeciwnika
O zanieczyszczanie powietrza często oskarżane są głównie ogromne fabryki i samochody. Tymczasem, duże znaczenie dla czystości powietrza ma również to, czym ogrzewane są domy. Ludzie często nie zwracają uwagi na to co wkładają do pieca, a w dużej ilości domów nadal znajdziemy „kopciuchy”, czyli piece starej generacji, których nie można już kupić np. w Czechach. Przykładowym rozwiązaniem są specjalne piece na ekogroszek. Bardzo blisko zwycięstwa była firma Cortina, która produkuje właśnie takie piece. Ich produkt redukuje zanieczyszczenia, emitowane do atmosfery aż o 96%. Co ważne redukcji ulega również koszt ogrzania domu. Po zastosowaniu specjalistycznych pieców obniża się o około 46%. Projekt ten jest niezwykle istotny dla całego kraju, ponieważ w Polsce nadal aż 4 miliony gospodarstw domowych, ogrzewanych jest za pomocą tradycyjnych pieców.
Ogromne znaczenie w walce ze smogiem ma również świadomość istnienia zagrożenia. Stąd kilka firm, jak np. Airly, Origins czy Air Matrix proponują czujniki, które informują o zanieczyszczeniu powietrza i w czasie rzeczywistym przesyłają dane na ogólnodostępne strony internetowe. Ze względu na mały rozmiar czujniki są mobilne i nie muszą być na stałe zamontowane w jednym miejscu. Pozwala to na monitorowanie bardzo dużego obszaru i angażowania społeczności lokalnej w walkę ze smogiem. Przykładem takiego działania jest akcja #AirlyBirds, w której firma Airly rozdała ludziom swoje czujniki i sprawdziła, jak w rzeczywistości wygląda kondycja krakowskiego powietrza.
Smog – problem naszych czasów
Niestety, smog nie jest już czymś, co dotyczy tylko ogromnych metropolii. W wielu miejscach w Polsce jakość powietrza znacząco odbiega od ogólnie przyjętych norm. Na szczęście, jedną z metod na zabezpieczenie się przez zanieczyszczeniami powietrza jest technologia, dzięki której nawet pojedyncze gospodarstwo domowe może we własnym zakresie oczyścić powietrze. Warto to robić, bo to jakie powietrze wdychamy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. – Mimo że najsłynniejszy smog bez zwątpienia znajduje się w Krakowie, to w wielu polskich miastach jest niewiele lepiej. Nowoczesna technologia jest najszybszą i najbardziej efektywną drogą do skutecznego pozbycia się zanieczyszczeń powietrza z naszych domów. Electrolux posiada w swojej ofercie odświeżacze powietrza, które zatrzymują aż 99,97% zanieczyszczeń. Jako jeden z partnerów Smogathonu przyglądamy się uważnie i chętnie wspieramy nowe technologie, które pozwolą na oddychanie pełną piersią zarówno w domu, jak i na dworze – mówi Kamila Cap, specjalista ds. marketingu Electrolux Polska.
Udział aż 29 zespołów z całego świata pokazał, że problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko Polski. Już dzisiaj wiadomo, że przyszłoroczny Smogathon odbędzie się w kilku miastach na różnych kontynentach – Jedynym rozwiązaniem na pokonanie smogu jest zdanie sobie sprawy z tego, że problem jest globalny. Dlatego na półfinały Smogathonu 2017 zaprosimy do pięciu różnych miast znajdujących się na trzech kontynentach. Międzynarodowy finał odbędzie się w Krakowie – mówił Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu.