Tauron pomaga ratownikom jaskiniowym

fot. materiały prasowe

Ratownicy GOPR otrzymali od firmy Tauron „Ratunpaki” – specjalne zestawy do udzielania pierwszej pomocy w trakcie jaskiniowych akcji ratowniczych.

Przekazane apteczki jaskiniowe zawierają m.in. folię NRC, świeczkę, zapałki, gazę jałową, sól fizjologiczną czy bandaże elastyczne.

– Idea Ratunpaka to pokłosie tragicznego wypadku w tatrzańskiej jaskini Wielka Śnieżna – opowiada Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. – Ratownicy górscy wskazali wówczas na pilną potrzebę stworzenia indywidualnego wyposażenia w postaci osobistych apteczek jaskiniowych. Postanowiliśmy odpowiedzieć na ten apel i już dziś do GOPR-u trafi 300 takich zestawów. Apteczka o małym rozmiarze i wodoszczelnym materiale odpornym na przetarcia, ułatwi i usprawni pracę ratowników w trudnych warunkach jaskiniowych – dodaje.

– Głęboko pod ziemią ratownik musi borykać się z wodą, lepkim i ciężkim błotem, ciasnymi korytarzami, przez które trzeba się długo i mozolnie przeciskać – tłumaczy Marcin Kądziołka, prezes Fundacji GOPR – W takim środowisku grotołazi przemieszczają się w dobrze dopasowanych kombinezonach, kasku, uprzęży i sprzęcie jaskiniowym. Podarunek Taurona z całą pewnością ułatwi prowadzenie akcji ratowniczych, a ponieważ konsultowaliśmy projekt na każdym jego etapie ze środowiskiem grotołazów Polskiego Związku Alpinizmu, spełnia nasze oczekiwania – zapewnia.

Rozpoczęta w 2018 r. współpraca Taurona z Fundacją GOPR zaowocowała już wieloma wspólnymi przedsięwzięciami. Zaliczyć tu można projekty edukacyjne zwiększające bezpieczeństwo, obchody Dnia Ratownika Górskiego, a także specjalistyczne szkolenia dla pracowników Grupy Tauron.