Szpital w Sanoku otrzyma „Strefę Rodzica”

W ramach programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” na oddziale pediatrii Szpitala Specjalistycznego w Sanoku zostanie stworzona nowoczesna przestrzeń dla rodziców chorych dzieci. Będzie to już 9 Strefa w Polsce.


Budimex od 2 lat realizuje program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, dzięki któremu w polskich szpitalach powstają funkcjonalne pomieszczenia umożliwiające najmłodszym pacjentom i ich opiekunom wspólne spędzanie czasu. Badania dowodzą, że obecność bliskich przy hospitalizowanych dzieciach pozytywnie wpływa na wyniki terapii i w znacznym stopniu przyspiesza proces leczenia.

To już 9 szpital w Polsce, który weźmie udział w programie społecznym Budimeksu. Tym razem został nim objęty Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku. Posiada on oddział dziecięcy wyposażony w 35 łóżek. Rocznie przebywa na nim ponad 1300 chorych dzieci. Rodzice mogą bez ograniczeń czasowych towarzyszyć im w procesie leczenia, jednak brak odpowiednich warunków jest dla nich znaczącym utrudnieniem.

„Strefy Rodzica” powstały już w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie. Rocznie może korzystać z nich ponad 17 tys. młodych pacjentów i ich opiekunów. Celem programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” jest promowanie idei uczestnictwa rodziców w opiece nad dziećmi przebywającymi w szpitalu, co według badań pozytywnie wpływa na proces rekonwalescencji. Każda edycja jest wyjątkowa, ponieważ przestrzenie przeznaczone do zagospodarowania różnią się rozmiarami i właściwościami architektonicznymi. Najważniejszy jest pomysł i wizja architekta, który przygotowuje koncepcję aranżacji wnętrz. Robi to w sposób umożliwiający ergonomiczne wykorzystanie każdego metra kwadratowego z uwzględnieniem walorów estetycznych oraz komfortu użytkowania. Następnie do pracy nad realizacją projektu wkracza ekipa budowlana, by w końcowym etapie dołączyli do niej pracownicy Budimeksu pomagając w wykończeniu i umeblowaniu.
W tym procesie prawie zawsze towarzyszy im znana aktorka, ambasadorka programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, Agnieszka Grochowska. Sanok jest pierwszym miastem, w które w 2015 r. otrzyma nowoczesną „Strefę Rodzica”. Obecnie trwają przygotowania do objęcia programem kolejnych polskich szpitali.

Program jest prowadzony i w całości finansowany przez firmę Budimex SA.

Więcej: www.strefarodzica.budimex.pl