Święto Drzewa w Wysogotowie

Blisko 150 liściastych i iglastych drzewek zasadziły dzieci i młodzież z miejscowości należących do gminy Tarnowo Podgórne (pow. Poznań) w ramach obchodów Święta Drzewa. W imprezie zorganizowanej z inicjatywy miejscowych przedsiębiorców wzięło udział blisko 50 dzieci – m.in. z poznańskiej ochronki Jurek, szkoły Dębinka czy społecznej szkoły nr 4.

– Jesteśmy dumni, że już po raz kolejny, we współpracy z pomysłodawcą tych akcji – ekologiczną fundacją Gaja – możemy przyczynić się do większego „zazielenienia” tych terenów, które z biegiem lat zyskują coraz bardziej przemysłowy charakter. Jednocześnie przyczyniamy się też w ten sposób do zwiększania ekologicznej świadomości dzieci i młodzieży, a także – wokół tej idei do zintegrowania naszych pracowników. – mówi Małgorzata Wiśniewska – prezes Fundacji PBG – głównego organizatora akcji.

swieto drzewa1W akcję sadzenia drzewek zaangażowali się też miejscowi samorządowcy.

To bardzo ciekawa akcja, przede wszystkim dla dzieci. To dla nich bowiem swoista lekcja przyrody, a przy okazji także coś symbolicznego. Te drzewa będą przecież rosły wraz z nimi. Tu chciałbym również podziękować miejscowym przedsiębiorcom, bo dzięki ich pomysłowi dochodzi do skutku taka cenna inicjatywa. – mówi Tadeusz Czajka – wójt gminy Tarnowo Podgórne. Jego zdaniem Święto Drzewa to bardzo cenna akcja dla samej gminy. – Bezsprzecznie każdorazowa poprawa środowiska naturalnego to wartość absolutnie bezcenna. Dzięki sadzeniu drzewek nasza gmina staje się bardziej przyjazna dla wszystkich, którzy tu przebywają. Na naszym terenie jest dużo obiektów przemysłowych i magazynowych. Każdy „zielony element” jest więc tu na wagę złota. – dodaje wójt Tarnowa Podgórnego.

Święto Drzewa organizowane jest po raz trzeci, choć po raz pierwszy idea społecznego sadzenia drzew na uprzemysłowionych terenach gminy Tarnowo Podgórne pojawiła się 15 lat temu. Wtedy to pracownicy PBG SA – jednej z miejscowych firm zasadzili tu wiele drzewek, które dziś stanowią już ważny element miejscowej eko sfery.

Akcja odbywa się też w Raciborzu, gdzie biorąca w niej udział młodzież zasadziła 1500 drzewek.