Zdecydowana większość odpadów powstających w Polsce to efekt działalności przemysłowej. 22 kwietnia 2015 r. w obchody Światowego Dnia Ziemi warto zwrócić uwagę na proste rozwiązania, które mogą zastosować przedsiębiorcy, by zoptymalizować proces gospodarowania odpadami, a tym samym przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.
– Warto patrzeć na odpady jak na cenny surowiec. Ich wykorzystanie pozwala ograniczać zanieczyszczenie środowiska oraz wydobycie surowców naturalnych. Takie odpady jak szkło, metale żelazne i nieżelazne, plastik, papier, a nawet niektóre odpady niebezpieczne można poddawać wielokrotnemu procesowi recyklingu minimalizując tonaż odpadów kierowanych na składowiska, na których ich potencjał pozostaje niewykorzystany – zwraca uwagę Anna Nowakowska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Stena Recycling.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność przemysłową mogą w prosty sposób przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska poprzez optymalizację procesu gospodarowania odpadami w ich firmach. Takie rozwiązania jak wyselekcjonowanie dodatkowych strumieni odpadów czy zmiana ustawienia i wielkości pojemników na odpady mogą mieć pozytywne konsekwencje zarówno dla procesów w organizacji jak i przede wszystkim dla środowiska.
W Polsce wytwarzanych jest ok. 135 mln ton odpadów rocznie, z czego tylko ok. 9 proc. stanowią odpady komunalne. Pozostałe 91 proc. jest efektem m.in. przemysłowej działalności człowieka: wydobycia i przeróbki ród, przetwórstwa przemysłowego oraz innych podobnych procesów. W 2013 r. odzyskowi poddano niecałe 70 proc. tych odpadów.