Światowy Dzień Trzeźwości przypomina o wyzwaniu, jakim jest alkoholizm [WIDEO]

15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Trzeźwości. Święto zostało zainicjowane przez Światowa Organizację Zdrowia, która apeluje by przynajmniej w tym dniu nie spożywać alkoholu. Alkoholizm, jako jedna z najpopularniejszych chorób w skali globalnej, powoduje śmierć około 2,5 miliona ludzi rocznie.

Zespół zależności alkoholowej, czyli potocznie alkoholizm, jest jedną z najbardziej dotkliwych form patologii. Od wielu lat zaobserwować można obniżanie się wieku inicjacji alkoholowej, a po napoje wyskokowe sięgają już nawet jedenastolatkowie. Takie zachowanie ma udowodnić rówieśnikom ich „dorosłość”, jednak im wcześniejsza inicjacja alkoholowa, tym większe ryzyko uzależnienia.

ZZA, czyli zespół zależności alkoholowej to zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia, zespół zależności alkoholowej klasyfikowany jest jako F10. Innymi słowy, ZZA to choroba alkoholowa, której podstawowym objawem jest ciągle nawracająca potrzeba spożywania napojów alkoholowych.

Alkoholizm to choroba, która dotyka nie tylko uzależnionego, ale również jego otoczenie. Nadmierne spożywanie alkoholu ma wiele negatywnych skutków. Osłabia wewnętrzne hamulce, jest przyczyną agresji i zachowań przemocowych. ZZA często prowadzi do rozpadu rodzin, do szkód zdrowotnych uzależnionego oraz jego bliskich, a nawet do śmierci, czy to z powodu wpływu alkoholu na organizm czy też spowodowanych z jego przyczyny wypadków.

Źródło: Agencja Informacyjna