21 listopada przypada Światowy Dzień Telewizji ustanowiony 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Telewizja jest bez wątpienia symbolem kultury masowej, ma znaczący wpływ zarówno na nasze życie, jak i zachodzące w społeczeństwie zmiany.
Przeciętne polskie gospodarstwo domowe posiada średnio 1,8 telewizora. Okazuje się, że mimo zaawansowanych funkcji współczesnych telewizorów, oferujących m.in. dostęp do internetu czy gier, jesteśmy tradycjonalistami.
Wśród Polaków wciąż najpopularniejsza jest tradycyjna telewizja (niemal 50% wskazań). Na kolejnym miejscu plasują się platformy streamingowe – takie jak Netflix, czy inne platformy VoD. Filmy, seriale czy programy dokumentalne ogląda za ich pośrednictwem 15% ankietowanych.
Z serwisów video, takich jak YouTube, korzysta na telewizorze 12%. Co ciekawe – blisko 8% respondentów wykorzystuje telewizor do słuchania muzyki – co tradycyjnie było do niedawna wyłącznie domeną sprzętu audio.
Co ciekawe, większość z nas ogląda TV samotnie (nieco ponad 50% wskazań), a ci, którzy preferują wspólne oglądanie – najchętniej spędzają w ten sposób czas w towarzystwie partnera lub partnerki (84%), a ponad 75% czerpie dużą frajdę ze spędzania czasu przed telewizorem z dziećmi. Na pytanie o to, z kim chętnie oglądają telewizję, więcej niż 73% badanych wskazało ogólnie – rodzinę.
By umilić sobie czas podczas oglądania filmu czy seriali, niemal 36% ankietowanych przygotowuje przekąski i napoje, a około 30% dostosowuje światło w pomieszczeniu do ekranu. Prawie 18% Polaków podczas oglądania nie korzysta ze swojego telefonu – nie odbiera połączeń i nie sprawdza wiadomości. Zaś blisko 43% respondentów deklaruje, że nie potrzebuje żadnych dodatków, aby cieszyć się seansem.
Telewizje oglądamy najchętniej na koniec dnia – przed snem (ponad 50% wskazań) oraz po południu – po powrocie z pracy (prawie 25%). Przed telewizorem spędzamy przeciętnie około 3 godziny i 40 minut dziennie. W grupie w wieku 18 – 29 lat zajmuje to średnio 3 godziny, a osoby starsze – w wieku 60 i 75 lat oglądają telewizję średnio przez ponad 4 godziny dziennie.
Badanie online przeprowadzono na zlecenie TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound przez PanelWizard Direct, na reprezentatywnej grupie 1027 osób w wieku od 18 do 75 roku życia w dniach 24-29 września 2020 roku.
Od autora:
Dobrze, że stajemy się coraz bogatsi i przez to stać nas na coraz lepsze telewizory. W wielu domach telewizor stał się miejscem spotkań rodziny. Dla wielu kultowym. To takie okno na świat. Odpoczynek po ciężkim dniu jest bardzo ważny, nawet przed telewizorem. Niestety wielu z nas uważa, że taka forma spędzania czasu wolnego jest wystarczająca. Nic bardziej mylnego.
Warto zatem pamiętać o innych formach odpoczynku. Zwłaszcza, że lekarze ostrzegają o coraz mniej zdrowych nawykach w polskim, i nie tylko, społeczeństwie. Wiadomo, że oglądanie telewizji sprzyja konsumpcji mniej zdrowych posiłków. Często sięgamy po śmieciowe jedzenie.
Wniosek jest jeden: korzystajmy z rozrywki przed telewizorem z umiarem, dawkujmy to, zwłaszcza najmłodszym. Nie zapominajmy o uprawianiu sportu oraz o diecie. Wyjdzie to nam na zdrowie.
Tomasz Dereszyński