Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

W drugą sobotę maja obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Jest to doskonała okazja aby przypomnieć ideę Fairtrade. Sprawiedliwy Handel to partnerstwo handlowe, oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym.

Wiele produktów, które spożywamy każdego dnia oraz z których korzystamy, takich jak kawa, herbata, czekolada, banany, czy też bawełniana odzież są wytwarzane w krajach tzw. Globalnego Południa.

Wszystkie te produkty są efektem pracy setek milionów mieszkańców tamtejszych wsi. Mimo że towary, jakich dostarczają na światowy rynek, są bardzo cenne, rolnicy oraz pracownicy plantacji żyją i pracują w bardzo ciężkich warunkach. Toczą nierówną walkę ze zmianą klimatu, która sprawia, że coraz trudniej uprawiać ziemię i utrzymywać się ze sprzedaży plonów.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

„Fairtrade działa na rzecz wsparcia lokalnego rolnictwa krajów Globalnego Południa poprzez stabilne ceny skupu plonów, dodatkową premię Fairtrade na projekty rozwojowe i modernizację gospodarstw, poszanowanie praw człowieka oraz promocję rolnictwa przyjaznego środowisku. Sieci handlowe mają ogromny wpływ na udostępnianie klientom produktów Fairtrade oraz tym samym uświadamianie idei Sprawiedliwego Handlu” – mówi Zbigniew Szalbot, Członek Zarządu Fairtrade Polska.

Lidl także rozwija własny projekt wsparcia rolnictwa, otwierając ośrodek szkoleniowy „PROCACAO” dla rolników posiadających małe gospodarstwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Plantatorzy poznają tam przyjazne środowisku i nowoczesne techniki uprawy kakao, które pomagają w zwiększeniu zbiorów. Dzięki temu rolnicy w przyszłości będą mogli rozwijać swoje gospodarstwa przy jednoczesnym zachowaniu bioróżnorodności środowiska.

Realizując projekt „PROCACAO”, Lidl podkreśla, że rolnictwo i ochrona środowiska powinny iść ze sobą w parze. Podstawą długoterminowej uprawy i zbioru surowców wykorzystywanych do produkcji żywności jest funkcjonujący ekosystem, który należy chronić. Lidl już w 2012 roku opracował strategię zrównoważonego rozwoju, w ramach której koncentruje się na łańcuchu wartości i jego poszczególnych elementach. Ośrodek szkoleniowy „PROCACAO” powstał we współpracy z GIZ (Niemieckie Towarzystwo na Rzecz Współpracy Międzynarodowej) i ANADER (Krajowa Agencja do Spraw Rozwoju Obszarów Wiejskich). Ośrodek ten jest niezależny finansowo, a uczestnicy kursu mogą dzielić się zdobytą wiedzą z pracownikami na własnych plantacjach kakao.