Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

17 kwietnia 2020 r. Światowy Dzień Chorych na Hemofilię obchodzony będzie po raz 31. Ogłoszony po raz pierwszy w 1989 roku, „dzień wszystkich hemofilików” przypada na dzień urodzin Franka Schnabela, założyciela Światowej Federacji Hemofilii, a jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz sposobu jej leczenia.

 

Z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię, który przypada 17 kwietnia, rusza druga odsłona kampanii informacyjno-edukacyjnej „Z hemofilią przez życie”, w ramach, której eksperci przekonują, że dziś hemofilia nie skazuje chorego na życie w domu oraz rezygnację z aktywności fizycznej.

– Niektórzy pacjenci niechętnie podejmują aktywność fizyczną, ponieważ boją się, że może ona prowadzić do wylewów. Podobne obawy dotyczą fizjoterapeutów, którzy z uwagi na ten stereotyp unikają pracy z pacjentami dotkniętymi omawianą skazą krwotoczną. Jest to błędne myślenie, ponieważ dobrze prowadzona profilaktyka w zasadzie eliminuje krwawienia lub minimalizuje ich liczbę, dzięki czemu pacjent może korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, a nawet uprawiać sport – przekonuje Janusz Zawilski, fizjoterapeuta z Centrum Diagnostyczno-Leczniczego INTERLAB w Poznaniu.

Kampania „Z hemofilią przez życie”

Kampania informacyjno-edukacyjna „Z hemofilią przez życie” została zainicjowana przez Takeda Polska i jej celem jest doskonalenie standardów leczenia oferowanych osobom zmagającym się z tą skazą krwotoczną.

Obecnie spersonalizowana profilaktyka, staje się standardem leczenia chorych z hemofilią, dzięki czemu możliwe jest skuteczniejsze kontrolowanie choroby, ale również zwiększenie swobody życia pacjentów.Tegoroczna odsłona kampanii koncentruje się na przekonaniu chorych i ich najbliższych, że przy personalizowanej profilaktyce aktywność fizyczna jest bardzo zalecana – służy ogólnemu zdrowiu i zachowaniu dobrej kondycji.