„Świat Młodych Badaczy” zagości w kolejnych polskich szkołach

Tegoroczna odsłona henklowskiego projektu „Świat Młodych Badaczy” kierowanego do uczniów szkół podstawowych wychodzi poza Warszawę. Warsztaty edukacyjne prowadzone przez organizację Nauka Jest Fajna!, partnera edukacyjnego projektu, odbędą się w Bydgoszczy, Wrzącej oraz Raciborzu. Do końca roku 2017 weźmie w nich udział ponad 1200 dzieci.

 

 

„Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Projekt realizowany w formie 90-minutowych, interaktywnych i atrakcyjnych warsztatów to coś więcej niż tradycyjne szkolne laboratorium. Dzieci biorące w nich udział wykonują nieskomplikowane eksperymenty badawcze – muszą m.in. podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników. Mają też czas na omawianie wyników przeprowadzonych eksperymentów – są zachęcane przez prowadzących zajęcia do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.

Współczesny świat opiera się w coraz większej mierze na innowacjach opracowywanych przy wsparciu ludzi nauki. Nie ma tygodnia, w którym nie usłyszelibyśmy z mediów o nowych przełomowych odkryciach w medycynie, chemii czy fizyce. Ma to coraz większe przełożenie także na rynek pracy – coraz większe znaczenie będzie miało wykształcenie w kierunkach ścisłych, przyrodniczych i technologicznych. Tymczasem w Polsce dzieci często już w szkole podstawowej zrażają się do przedmiotów ścisłych. Realizując projekt „Świat Młodych Badaczy”, chcielibyśmy zmienić ten stan rzeczy – pokazać młodym ludziom, że fizyka czy chemia przy odpowiednim podejściu mogą być nie tylko interesujące, ale rozbudzić pasję na całe życie – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Partnerem edukacyjnym projektu jest organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty w dwóch zakresach tematycznych, związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel. W module edukacyjnym „Z ziemniakiem na tropie kleju” uczniowie będą odkrywać tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, w tym przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Z kolei w paśmie „Słodko czyli kwaśno”, poświęconym obecności kwasów w życiu codziennym, dowiedzą się, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest takie ważne.

Ogromnie cieszymy się ze współuczestnictwa w projekcie „Świat Młodych Badaczy”. Praca z dziećmi i zaszczepianie w nich pasji poznawczych to niepowtarzalne doświadczenie. Dzieci najchętniej odkrywają świat poprzez zmysły i lubią mieć poczucie sprawczości – to sprawia, że chętnie angażują się we wspólne eksperymentowanie w ramach warsztatów. Emocje towarzyszące prowadzeniu doświadczeń – od zaskoczenia, zdziwienia i zniecierpliwienia po radość – wspierają z kolei zapamiętywanie i proces uczenia się. Tego rodzaju doświadczenia przekładają się na wzrost ich pewności siebie oraz pozytywne postrzeganie przedmiotów ścisłych przez młodych ludzi, co w przyszłości może znaleźć wyraz w wyborze ich ścieżki edukacyjnej – mówi Justyna Karpińska, z Nauka Jest Fajna!

W 2017 roku projekt zagości w kilku miastach. W pierwszej kolejności, jeszcze w tym roku szkolnym, warsztaty odbywać się będą w Bydgoszczy. Po wakacjach program zawita do szkół w powiecie trzcianeckim oraz w Raciborzu, gdzie firma Henkel ma swoje zakłady produkcyjne.

– W tym roku zdecydowaliśmy się zaprosić do Świata Młodych Badaczy uczniów spoza największych aglomeracji. Właśnie z mniejszych miast polskich otrzymaliśmy w ubiegłym roku najwięcej zaproszeń, głównie ze strony nauczycieli, którzy chcieli, aby warsztaty odbyły się w ich szkołach. Ogromnie cieszy nas takie zainteresowanie – pokazuje ono zasadność
i potrzebę realizacji tego typu inicjatyw
– dodała Dorota Strosznajder.

Ambasadorem polskiej edycji projektu „Świat Młodych Badaczy” jest Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk.

Kiedy spotykam się z młodymi ludźmi i mówię im, że jestem fizykiem, słyszę często „Jak ja nie lubię fizyki”. Od lat staram się to zmieniać – przekonywać i pokazywać, że fizyka może być piękna, interesująca i wciągająca. Dlatego z wielką radością włączam się
w inicjatywy, które krzewią miłość do nauk ścisłych wśród najmłodszych. Polskie szkoły potrzebują jak najwięcej zajęć, które uczą samodzielności i odwagi. Jestem przekonany, że „Świat Młodych Badaczy” zmieni postrzeganie fizyki czy chemii u niejednego ucznia –
mówi Wiktor Niedzicki.

Szerzej o projekcie „Świat Młodych Badaczy”

Henkel rozpoczął realizację projektu „Świat Młodych Badaczy” w 2011 roku w Niemczech pod nazwą Forscherwelt. Obecnie inicjatywa realizowana jest także w Rosji, Argentynie, Turcji, Irlandii czy we Włoszech, w efekcie czego łącznie już niemal 10 tysięcy dzieci uczestniczyło w ponad 33 tysiącach warsztatów. W polskiej edycji projektu dotychczas udział wzięło 450 dzieci z warszawskich szkół.

Więcej informacji o projekcie na www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl

 

Zapisz