Świat Młodych Badaczy zachęca do nauki

fot. materiały prasowe

Jak zachęcić dzieci do świata badań naukowych? Kiedy są jeszcze małe! Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel kierowany do uczniów szkół podstawowych.

Jego celem jest wzbudzenie w dzieciach ciekawości odnośnie mechanizmów, które rządzą naszą rzeczywistością, a przez to zaszczepienie w nich zainteresowania światem nauki, co może wpłynąć na wybory związane z dalszą edukacją i życiem zawodowym.

Świat Młodych Badaczy rozbudza w dzieciach zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i nauką. Na czas zajęć stają się naukowcami, którzy są wprowadzani do świata badań poprzez zabawę. Patronką inicjatywy jest dr Simone Bagel-Trah, Przewodnicząca Rady Nadzorczej i Komitetu Akcjonariuszy w Henklu. Od rozpoczęcia projektu w 2011 roku blisko 34,000 dzieci z całego świata uczestniczyło w Świecie Młodych Badaczy.

Projekt realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych, atrakcyjnych warsztatów. Dzieci – pod okiem wykwalifikowanych edukatorów – przeprowadzają proste eksperymenty badawcze. Są zachęcane do zadawania pytań, wysnuwania hipotez, samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.

Taka forma zajęć uczy samodzielnego myślenia, kieruje zainteresowanie dzieci w kierunku przedmiotów ścisłych i ma szanse obudzić w dzieciach prawdziwą fascynację światem nauki. Przeszkoleni edukatorzy odwiedzają od 2014 roku szkoły, gdzie przeprowadzają wspólnie z dziećmi eksperymenty naukowe.

Program “Świat Młodych Badaczy” realizowany jest od października 2018 r. w moskiewskim “Pałacu Młodzieży”, który jest jednym z najbardziej renomowanych pozaszkolnych miejsc nauki w Rosji. Natomiast w Turcji od grudnia 2018 r. kursy “Świata Młodych Badaczy” odbywają się w kampusie szkoły Darüşşafaka w Stambule.

Oprócz Niemiec, Rosji i Turcji, “Świat Młodych Badaczy” działa również we Włoszech, Polsce, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Argentynie, Chile i Indiach.

Korzyści dla dzieci i nauczycieli

  • U podstaw tworzenia projektu Świat Młodych Badaczy leżała chęć zaszczepiania w dzieciach zainteresowania światem nauki i pobudzenia ciekawości świata, nauczenia ich samodzielnego myślenia, odwagi stawiania pytań i szukania odpowiedzi.
  • Koncept dydaktyczny został przygotowany przez prof. dr Katrin Sommer, profesor nauk chemicznych na Uniwersytecie Ruhry w Bochum, w Niemczech.
  • Mamy nadzieję, że program będzie miał przełożenie na przyszłe wybory dotyczące dalszej edukacji.
  • Organizatorzy chcą, aby choć niektórzy z uczestników programu zainteresowali się naukami ścisłymi i kontynuowali kształcenie w tym kierunku.
  • W ramach Świata Młodych Badaczy dzieci dostają szansę przeprowadzenia swoich pierwszych eksperymentów naukowych.
  • Zakres tematyczny zajęć skupia się wokół tematów klejów, środków czystości, kosmetyków oraz zrównoważonego rozwoju.
  • Uczniowie pod okiem ekspertów dowiadują się jak przeprowadzane są prawdziwe badania.