Świat Młodych Badaczy dostępny online

Seria filmików z eksperymentami z programu edukacyjnego Świat Młodych Badaczy jest teraz dostępna online. To propozycja dla wszystkich ciekawych świata dzieci, które chciałyby wcielić się w rolę małego naukowca. Wspólnie z rodzicami będą mogły między innymi zrobić klej ze skrobi lub uzyskać papier ze zużytych kartonów. Świat Młodych Badaczy online to inicjatywa firmy Henkel realizowana we współpracy z organizacją Nauka Jest Fajna!

Świat Młodych Badaczy to program społeczno-edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2, 3 i 4 szkół podstawowych. Projekt standardowo realizowany jest w formie 90-minutowych, interaktywnych warsztatów, podczas których dzieci wykonują eksperymenty badawcze – muszą m.in. odmierzyć potrzebne składniki i samodzielnie zidentyfikować badane substancje. Mają też czas na omawianie wyników eksperymentów – są zachęcane przez prowadzących zajęcia do zadawania pytań, stawiania hipotez i wyciągania wniosków. W związku z zamknięciem szkół cykl filmów z eksperymentami realizowanymi w ramach programu jest dostępny online.

– Do tej pory ponad 4 000 dzieci z kilkudziesięciu szkół podstawowych w całej Polsce wzięło udział w warsztatach Świata Młodych Badaczy. Teraz, dzięki filmom dostępnym online, chcemy zachęcić uczniów do rodzinnego eksperymentowania i odkrywania naukowej pasji – powiedziała Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka programu z ramienia Henkel Polska. Wierzymy, że, dzięki udostępnionym przez nas eksperymentom, przybliżymy dzieciom fascynujący świat nauk ścisłych i pobudzimy ich kreatywność, a rodzicom zapewnimy dodatkowe źródło inspiracji do zabawy i nauki wraz z dziećmi w tym wyjątkowym czasie.

Partnerem edukacyjnym projektu, teraz także w trybie online, jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!, która na swoim kanale na platformie YouTube udostępnia serię filmików z eksperymentami Świata Młodych Badaczy. Dzieci dowiedzą się z nich między innymi jak wykonać klej ze skrobi, czy jak uzyskać papier z odpadów kartonowych. Wszystkie eksperymenty pochodzą z broszurki edukacyjnej „Badaj i eksperymentuj w domu!”, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej https://www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl/eksperymenty

– Ze swojego doświadczenia i rozmów z nauczycielami oraz uczniami wiem, że eksperymenty są bardzo lubianą formą nauki i atrakcyjnym uzupełnieniem lekcji przyrody. Pozwalają one dzieciom zdobywać wiedzę, ale też zaspokajać ciekawość świata poprzez angażującą zabawę. Tym bardziej cieszę się, że w czasach nauki zdalnej możemy udostępnić serię filmików z prostymi eksperymentami Świata Młodych Badaczy szerszej grupie odbiorców! – mówi Justyna Sobolewska z Nauka Jest Fajna!.

Świat Młodych Badaczy

Program Świat Młodych Badaczy realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty kilkukrotnie prowadzone były w szkołach w Warszawie, Bydgoszczy, Raciborzu i okolicach, Pile i powiecie trzcianeckim, Stąporkowie
i powiecie koneckim oraz w Dzierżoniowie i okolicach. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 4000 dzieci.