Supermarket włącza się w przedwakacyjną honorową zbiórkę krwi

Okres wakacji letnich to czas, kiedy rośnie zapotrzebowanie na krew. Dlatego Carrefour po raz kolejny włącza się w akcję honorowego krwiodawstwa organizowaną przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, udostępniając swój parking przed Galerią Grudziądzką przy ul. Konarskiego 45. Zbiórka odbędzie się w najbliższą środę 24 czerwca 2020 r., w godzinach 13:00-16:00.

Honorowe krwiodawstwo to szczytny cel oraz bardzo potrzebna metoda leczenia, często ratująca życie. Krew zawsze była cennym i poszukiwanym składnikiem, a apele o przyłączenie się do honorowego krwiodawstwa zawsze licznie się pojawiały, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Dodatkowo, w czasie pandemii koronawirusa, liczba honorowych dawców jeszcze spadła, a potrzeby nie maleją.

Podczas zbiórki zachowane będą wszystkie zasady bezpieczeństwa. Przed wejściem do ambulansu dostępne będzie stanowisko do dezynfekcji rąk. Każda osoba zgłaszająca się do oddania krwi zostanie poddana wstępnej weryfikacji, wypełni dodatkową ankietę oraz zostanie jej zmierzona temperatura. Po weryfikacji, przejdzie do ambulansu, gdzie odbędą się dalsze badania i pobranie krwi. Na wszystkich etapach oddawania krwi użyty zostanie wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, a personel medyczny będzie pracować w maseczkach.

Akcja wspierania honorowego krwiodawstwa wpisuje się w działania Carrefour na rzecz zdrowia i środowiska medycznego w czasie pandemii koronawirusa. Fundacja Carrefour w ramach akcji Caritas Polska #WdzieczniMedykom przekazała kwotę ponad 1,3 mln zł na zakup respiratorów i środków ochrony osobistej dla lekarzy. Z myślą o bieżących potrzebach personelu medycznego Carrefour Polska dodatkowo wsparł 41 szpitali zakaźnych w wybranych miastach Polski, przekazując produkty spożywcze i higieniczne na potrzeby ich personelu w kwocie 650 tys. zł.

Krew może oddać osoba zdrowa, pełnoletnia (do 60 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić więcej płynów niż zwykle.

Co zmieniło się w sposobie oddawania krwi w związku z pandemią?

Do oddania krwi mogą zgłosić się osoby, które:

– nie mają objawów infekcji,
– temperatura ciała nie przekracza 37,3 stopni Celsiusza,
– nie przebywały za granicą w ciągu ostatnich 14 dni,
– nie miały kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem,
– nie są objęte kwarantanną.

(źródło: Carrefour Polska wł.)