Stypendia Fundacji PKO Banku Polskiego dla mistrzów w programowaniu zespołowym

Studenci polskich uczelni są najlepsi w programowaniu zespołowym! Zwycięzcą w XXI Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym został zespół Uniwersytetu Warszawskiego. Wicemistrzostwo zdobyli przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego, a trzecie miejsce zajęła ekipa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszystkie drużyny zakwalifikowały się do Finałów Akademickich Mistrzostw Świata, które odbędą się w Tajlandii w maju 2016 r. Wszyscy finaliści otrzymali ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego stypendia o łącznej wartości 30 tys. złotych.

W XXI Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (The ACM International Collegiate Programming Contest), które odbyły się w listopadzie ub.r. na Uniwersytecie w Zagrzebiu, wzięły udział62 drużyny z najlepszych uczelni informatycznych Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Polskę reprezentowało 16 zespołów, m.in. studenci z Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego i Jagiellońskiego. Drużyny musiały zmierzyć się z rozwiązaniem 12 złożonych problemów programistycznych, a także wykazać się umiejętnościami pracy zespołowej i działaniem pod presją czasu. Całe podium mistrzostw należało do Polaków. Zwyciężył zespół Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski rozwiązując 10 zadań. Co ważne, przedstawiciele UW, zdobyli złoto już po raz 14. Drugie miejsce zajęła drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego: Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski, rozwiązując 8 zadań a trzecie – zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz i Michał Zając, poprawnie rozwiązując 7 zadań.

Nauka jest siłą napędową świata! Pozwala mu rozwijać się, zmieniać i iść do przodu, a nam – rozumieć rządzące nim prawa i mechanizmy. PKO Bank Polski, na co dzień korzystający z innowacyjnych rozwiązań z zainteresowaniem śledzi i wspiera osiągniecia młodych Polaków, również informatyków i programistów. Ich zwycięstwo w międzynarodowym konkursie to dowód na to, że polska myśl technologiczna, wiedza i umiejętności naszych specjalistów mogą wpływać na kierunek zmian na świecie Serdecznie gratuluję, dziękuję i z przyjemnością przekazuję stypendia zwycięskim drużynom – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Polska zdominowała środkowoeuropejski etap akademickich zawodów w programowaniu zespołowym. W pierwszej dziesiątce znalazło się więcej rodzimych zespołów: z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn (5. miejsce), a także reprezentacja z Uniwersytetu Warszawskiego: Patryk Czajka, Karol Farbiś, Krzysztof Pszeniczny (7. miejsce) oraz Kamil Dębowski, Błażej Magnowski, Marek Sommer (8. miejsce).

PKO Bank Polski od lat angażuje się w projekty środowisk akademickich, czego przejawem jest współpraca z międzynarodową organizacją Enactus i ośrodkami naukowymi, jak np. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski czy Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. PonadtoBank wpiera młodych naukowców z Politechniki Białostockiej uczestniczących w projekcie budowy prototypu łazika marsjańskiego „Hyperion 2”. Wramach programu „Fundowanie stypendiów dla najlepszych studentów biorących udział w Akademickich Mistrzostwach w Programowaniu Zespołowym Polski i Europy Środkowej” Fundacja PKO Banku Polskiego ufundowała zwycięskim drużynom stypendia o łącznej wartości 75 tys. zł. Finał Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (The 2016 ACM-ICPC World Finals) odbędzie się na wyspie Phuket w Tajlandii, w maju 2016 roku.

10 najlepszych drużyn Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, Zagrzeb 2015

Uniwersytet Warszawski (Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski) — 10 zadań,
Uniwersytet Wrocławski (Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski) — 8 zadań,
Uniwersytet Jagielloński (Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz, Michał Zając) — 7 zadań,
Uniwersytet Comeniusa (Michal Anderle, Eduard Batmendijn, Ján Hozza) — 7 zadań,
Uniwersytet Jagielloński (Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn) — 7 zadań,
Uniwersytet w Zagrzebiu (Ivan Lazarić, Mihael Liskij, Tonko Sabolčec) — 7 zadań,
Uniwersytet Warszawski (Patryk Czajka, Karol Farbiś, Krzysztof Pszeniczny) — 7 zadań,
Uniwersytet Warszawski (Kamil Dębowski, Błażej Magnowski, Marek Sommer) — 6 zadań,
Uniwersytet w Zagrzebiu (Matej Gradiček, Zvonimir Jurelinac, Borna Vukorepa) — 6 zadań,
Uniwersytet Charlsa w Pradze (Matěj Konečný, Václav Rozhoň, Štěpán Šimsa) — 6 zadań.