Studenci wybrali idealnych pracodawców

2013_Top100_student_black_300Opierając się na opinii ponad 25 500 studentów, firma doradcza Universum udostępniła właśnie najnowszy ranking Idealni Pracodawcy 2013. W kategorii Biznes pierwszą pozycję zajmuje Ernst &  Young, a za nim plasują się Google Poland oraz PKO Bank Polski. W kategorii Inżynieria numerem jeden jest Grupa Skanska, a kolejne pozycje zajmują Budimex i KGHM Polska Miedź. Studenci IT na pierwszym miejscu postawili się Google Poland, a tuż za nimi na firmy Microsoft oraz IBM Polska. 

Bardzo ważnym aspektem i jednym z głównych celów w przyszłej karierze jest to, by zatrudnienie było pewne i stabilne. Firmy, które w oczach studentów są w stanie to zagwarantować lub są z tym kojarzone znajdują się wysoko w rankingach. To już od kilku lat jeden z najważniejszych czynników atrakcyjności pracodawcy w naszym kraju, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę wciąż niestabilną sytuację na rynku pracy, zwłaszcza wysokie wskaźniki bezrobocia wśród absolwentów. – W większości pozostałych krajów, w tym w Niemczech, numerem jeden na liście celów zawodowych jest tzw. work-life balance, jednak polscy studenci nie cenią go aż w tak dużym stopniu. W zamian za to skupiają się tych atrybutach, które zapewnią im rozwój przyszłej kariery – wyjaśnia Tomasz Krzywicki z  Universum w Polsce.

Według studentów kierunków biznesowych najbardziej atrakcyjne branże to bankowość, audyt i księgowość oraz media i reklama. Tym można tłumaczyć wysokie pozycje w rankingu firm, należących do tzw. Wielkiej Czwórki – aż trzy znajdują się w pierwszej dziesiątce. Liderem pozostaje Ernst & Young, który zachował pierwszą pozycję z zeszłego roku.  – Jako firma zwracamy uwagę na dane dotyczące głównych czynników decydujących o atrakcyjności pracodawcy. Wyniki badań Universum potwierdzają, że studenci poszukują możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, przyjaznego i dynamicznego środowiska pracy i traktują pierwsze zatrudnienie jako podstawa do zbudowania swojego doświadczenia i nabycia umiejętności, które przyczynią się do przyszłego ich sukcesu. – podkreśla Anna Woźniak, Recruitment Manager tegorocznego zwycięzcy. I dodaje: – Zapewnienie takich właśnie warunków pracy dla młodych ludzi jest dla nas – Ernst & Young – priorytetem.

W grupie banków PKO Bank Polski wspiął się o 5 pozycji i znalazł się w pierwszej trójce. – W zeszłym roku PKO Bank Polski ciężko pracował, aby zmienić postrzeganie firmy. Inną marką, której poczynania były bardzo widoczne jest Grupa PZU, notująca jeden z największych wzrostów w rankingu biznesowym. – zauważa Tomasz Krzywicki.

Tegoroczne badania pokazują też wzrost ducha przedsiębiorczości wśród młodych osób, szczególnie wśród studentów IT. 17% z nich chce założyć swój biznes albo pracować przy tworzeniu nowych projektów zaraz po zakończeniu studiów. Tomasz Krzywicki wyjaśnia – Taką tendencję dostrzegamy też w innych krajach – w Rosji wspomniany wskaźnik wynosi 20%. To jedna z przyczyn, dla których wiele firm boryka się z trudnościami w znalezieniu dobrych pracowników sektora IT.

Inżynieria i produkcja to najpopularniejszy wybór wśród studentów inżynierii. Jednocześnie, większość firm z sektora przemysłu samochodowego obniżyło swoje pozycje w rankingu. To prawdopodobnie odzwierciedlenie kryzysu ekonomicznego i faktu, że przemysł wykazuje w polskim rankingu generalną tendencję spadkową. – puentuje Tomasz Krzywicki.

Za to praca w branży energetycznej zyskuje w rankingach młodych inżynierów (miejsca w pierwszej dziesiątce dla PGE i PGNiG).
Branża budowlana wciąż jest postrzegana jako mocna i perspektywiczna (pierwsze miejsce dla Skanska Grupa). Mimo delikatnego spowolnienia, nadzieja na nowe unijne fundusze strukturalne wpływa pozytywnie na całą branżę. Tomek Krzywicki podkreśla także, że firmy z tego obszaru (Skanska, Budimex czy Strabag) są bardzo aktywne na polu działań wizerunkowych, mocno współpracują z uczelniami, mają rozbudowane programy praktyk i staży, przez które wypracowały mocną pozycję na rynku atrakcyjnych pracodawców. Ewa Razowska z Skanska Grupa podkreśla jeszcze, że młodym ludziom częściej zależy na stabilizacji zatrudnienia oraz pracy u boku doświadczonego mentora, który od samego początku współpracy wyznaczy im jasne cele. Cały czas dla młodych ludzi ważny jest zespół i panująca w nim atmosfera. Rzadziej natomiast pojawia się temat szybkiego pokonywania szczebli kariery, czy też wymian międzynarodowych. I dodaje: – W tym roku kandydaci na Program Praktyk Letnich Skanska przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne bardzo dobrze przygotowani. Większość z nich świadomie wybiera pracodawcę i potrafi dokładnie sprecyzować, w jakim kierunku chce się rozwijać. Dla nas jest to oznaka dużej dojrzałości kandydatów oraz motywacji do pracy.

Oto Idealni Pracodawcy 2013 w trzech głównych grupach studenckich:

Top 10 Polska – Biznes

1. Ernst & Young
2. Google Poland
3. PKO Bank Polski
4. TVN S.A.
5. L’Oréal Polska
6. PwC (PricewaterhouseCoopers)
7. Microsoft
8. Unilever
9. Deloitte
10. Polskie Linie Lotnicze LOT

Top 10 Polska – Inżynieria

1. Skanska Grupa
2. Budimex
3. KGHM Polska Miedź S.A.
4. PGE (Polska Grupa Energetyczna)
5. Volkswagen Poznań
6. Polimex – Mostostal
7. Strabag
8. Rolls-Royce
9. Bosch
10. PGNiG

Top 10 Polska – IT

1. Google Poland
2. Microsoft
3. IBM Polska
4. Intel
5. Samsung Electronics Polska
6. Cisco
7. Allegro
8. Sony Polska
9. Oracle
10. Nokia Siemens Networks

Wszystkie wyniki mozna znaleźć na stronie www.universumglobal.com