Bydgoski Szpital Uniwersytecki nr 1 ma specjalne miejsce z wygodnym zapleczem socjalnym dla rodziców oraz kącikiem zabaw dla małych pacjentów. Wszystko to w ramach 12. edycji ogólnopolskiego programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom.”
18 grudnia 2015 r. na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy odbył się finał dwunastej edycji ogólnopolskiego programu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom. Program wystartował w 2013 roku. Do dzisiaj w całej Polsce powstało 11 Stref Rodzica m.in. w Poznaniu, Katowicach, Łodzi czy Krakowie. Główną ideą programu jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych polskich szpitali miejsc przyjaznych najmłodszym pacjentom i ich opiekunom, a także propagowanie obecności rodziców podczas hospitalizacji dziecka.
W bydgoskim szpitalu stworzono specjalne pomieszczenie z pełnym wyposażeniem. Pomieszczenie zostało gruntownie odnowione, odmalowane i wyposażone w funkcjonalne meble, zabawki oraz sprzęt AGD. Dotychczasowy, ponury i przygnębiający hol prowadzący do dziecięcego oddziału zastąpiła kolorowa przestrzeń, z całkowicie nowym, ciepłym oświetleniem, wielobarwną podłogą i nowoczesną aranżacją.
W przytulnie zaprojektowanej Strefie Rodzica opiekunowie mogą spędzać czas ze swoimi pociechami lub po prostu odpocząć. Do dyspozycji rodziców przekazane zostały także składane łóżka, by – jeśli sytuacja tego wymaga – dać im możliwość towarzyszenia dziecku nawet nocą.
Strefa Rodzica. Budimex dzieciom jest programem nastawionym na połączenie rozwiązań funkcjonalno – użytkowych z walorami estetycznymi. Każdy z dotychczas zrealizowanych projektów jest zupełnie inny. Opracowywany w oparciu o unikalny projekt architekta. Na każdym z biorących udział w programie oddziałów dziecięcych, wspólnie z zaangażowaną kadrą szpitala, wybierane jest miejsce, które można przekształcić, zaaranżować czy wyremontować. Czasami jest to korytarz, kiedy indziej dawna wózkownia lub niewykorzystywana sala szpitalna. Podczas dokumentacji z udziałem architekta podejmowane są decyzje motywowane tym, by jak najbardziej optymalnie wykorzystać środki w warunkach danego szpitala.
Finalnym punktem każdej Strefy Rodzica jest ostatni dzień prac. Ekipy remontowe opuszczają pomieszczenia i dają pole do działania wolontariuszom – pracownikom Budimeksu. Bez względu na zajmowane stanowisko i pełnioną na co dzień funkcję, każdy z nich angażuje się w prace wykończeniowe.
Jesteśmy dumni, że po raz kolejny udało się stworzyć miejsce przyjazne rodzicom chorych dzieci. To już dwunasta lokalizacja, a przed nami nadal ambitne plany. Wartością tego projektu jest z jednej strony promowanie obecności rodziców przy dziecku w szpitalu, a z drugiej, dotyczącej bardziej nas, jako firmy, promowanie aktywnego angażowania się w projekty społeczne. Cieszy mnie niezwykła energia i pomysłowość, ·z jaką nasi pracownicy przystępują do każdej edycji programu, bowiem konsekwentnie, od lat traktujemy społeczną odpowiedzialność, jako styl prowadzenia biznesu. Strefa Rodzica jest żywym dowodem na to, że warto się angażować jeszcze bardziej – mówi Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimeksu.
Kolorową „Strefę Rodzica” przyjazną dla rodziców i dzieci udało się oddać również dzięki zaangażowaniu architektów z TRS DESIGN, a także Ceramice Paradyż.
Z dotychczas oddanych Stref Rodzica rocznie może korzystać ponad 23 000 dzieci wraz z rodzicami. Na swoją strefę czekają kolejne oddziały polskich szpitali.
Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie www.strefarodzica.budimex.pl