Fundacja „Zawsze Blisko” wraz z Stowarzyszeniem Klub Tenisowy Blind Tennis Polska rozwija projekt rehabilitacji osób niewidomych i niedowidzących poprzez zajęcia z tenisa ziemnego . Młodzi polscy zawodnicy odnieśli już sukcesy podczas Mistrzostw Świata w Hiszpanii.
Pomysł adaptacji tej dyscypliny dla osób z dysfunkcją wzroku powstał w Japonii, gdzie w 1990 roku przeprowadzono pierwsze zawody o tytuł najlepszego niewidomego tenisisty. Przystosowaniem tenisa ziemnego do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku zajął się niewidomy Japończyk Miyoshi Takei. Wiele lat zajęło mu opracowanie specjalnej dźwiękowej piłki, której konstrukcja umożliwia lokalizację jej przez niewidomego.
Obecnie sport ten cieszy się coraz większą popularnością w wielu krajach na świecie. Została powołana międzynarodowa organizacja International Blind Tennis Association, która pracuje nad ujednoliceniem zasad gry i organizacji turniejów na różnych poziomach rozgrywek. Organizatorem Mistrzostw Świata – „International Blind Tennis Tournament-Spain 2017” – w hiszpańskiej miejscowości L’Alfàs del Pi.
Stowarzyszenie KT Blind Tennis Polska powstało dzięki ludziom zaangażowanych w projekt rehabilitacji osób niewidomych i niedowidzących poprzez zajęcia z tenisa ziemnego – Blind Tennis Polska prowadzony przez Fundację „Zawsze Blisko”. I to właśnie Stowarzyszenie poinformowało, że praca trenerów i zawodników idzie w bardzo dobrym kierunku. Na mistrzostwa pojechało siedmioro zawodników: Monika Dubiel, Kamila Wróblewska, Marcin Król, Marta Michnowska, Robert Zarzecki i Grzegorz Kurpiński, Marlena Król. Cała siódemka prezentowała grę na najwyższym poziomie, przy czym w kategorii B2 Marcin Król zajął 3 miejsce, a w kategorii B3 Grzegorz Kurpiński zajął 2 miejsce (kategorie te oznaczają stopień dysfunkcji wzroku).
– Ta dyscyplina sportu jest dla osób niewidomych i niedowidzących fantastyczną formą rehabilitacji. Treningi osób z dysfunkcją wzroku zdecydowanie poprawiają ogólną sprawność fizyczną, orientację przestrzenną czy zmysł słuchu. Bardzo ważny jest również aspekt społeczny, przełamywanie barier, przeciwdziałanie wykluczeniom – mówi Agata Barycka, pomysłodawczyni projektu oraz reprezentant Polski w International Blind Tennis Association a także prezes Klubu Tenisowego Blind Tennis Polska. Jak wyjaśnia, Stowarzyszenie będzie w dalszym ciągu intensywnie współpracować z Fundacją. Jednak ze względu na dynamiczny rozwój tenisa zmiennego dla osób z dysfunkcją wzroku w Polsce wszystkie dalsze działania będzie prowadzić Stowarzyszenie.
– Zarówno Stowarzyszenie jak i Fundacja są organizacjami non-profit. Dlatego bardzo ważne jest pozyskanie partnerów do współpracy, a CSR jest kluczową formą wsparcia prowadzonej przez nas działalności. Nie ograniczamy się do konkretnych branż, bardziej skupiamy się na wizji poszczególnych firm i możliwościach wspólnego działania – mówi Agata Barycka.
Teraz drużyna liczy 14 zawodników. – Właśnie rozpoczęliśmy nowy nabór. Przez najbliższe miesiące chcemy położyć duży nacisk na rozwój blind tenisa w Warszawie. Kolejnym etapem będzie zorganizowanie kilku kolejnych ośrodków na terenie Polski – dodaje Agata Barycka.
Bogusław Mazur