McCormick Polska, właściciel marek KAMIS i Galeo oraz Federacja Polskich Banków Żywności ogłaszają start drugiej edycji warsztatów „Kulinarnie Mocni”. Warsztaty to autorski projekt Federacji Polskich Banków Żywności i McCormick skierowany do edukatorów, którzy prowadzą warsztaty w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Z pomocy w ramach programu skorzystało już ponad 75 tys. osób.
W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa od jesieni 2015 r. do późnej wiosny 2016 r. odbyło się ponad 5,2 tys. warsztatów poświęconych kwestiom ekonomicznym, dietetyce, kulinariom i niemarnowaniu jedzenia (więcej informacji na temat programu można znaleźć na końcu niniejszej informacji prasowej). Dzięki warsztatom „Kulinarnie Mocni”, w czasie których przeszkolono edukatorów Banków Żywności, beneficjenci korzystający z pomocy tej organizacji dowiedzieli się m.in. jak stosować przyprawy i zioła, by urozmaicić smak codziennych, prostych dań oraz jak gotować zdrowo.
Zajęcia z cyklu „Kulinarnie Mocni” w tym roku będą obejmowały 3 bloki tematyczne:
– chleb i dodatki do chleba
– kasza, ryż i makarony
– dania jednogarnkowe
25 przeszkolonych edukatorów zorganizuje następnie w całej Polsce 300 warsztatów z wykorzystania przypraw i ziół w diecie. Docelowo, odbiorcami wiedzy przekazywanej przez trenerów ma być co najmniej taka sama liczba beneficjentów, jak w pierwszej edycji.
– Chcemy odczarować proste produkty, takie jak kasza czy ziemniaki i pokazać, że nie trzeba wcale iść do restauracji czy wydawać dużych sum, by cieszyć się aromatycznym i zdrowym posiłkiem – mówi Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
– Warsztaty „Kulinarnie Mocni” udowadniają, że niedrogie i przygotowane z sezonowych składników jedzenie dla całej rodziny może być zdrowe i pyszne – dodaje Olivier Touzalin, prezes Zarządu McCormick Polska, właściciela marek KAMIS i Galeo oraz globalnego lidera smaku i rynku przypraw. McCormick Polska wspiera Banki Żywności i projekt „Kulinarnie Mocni” organizacyjnie i finansowo. – To satysfakcjonujące zaangażować się w realną pomoc, która trafia do tysięcy zainteresowanych w postaci kulinarnego know-how. To projekt unikalny, nastawiony na prawdziwą pomoc. Warsztaty „Kulinarnie Mocni” odbywają się w Studiu Kulinarnym KAMIS, a prowadzi je szef kuchni KAMIS, Maciej Wawryniuk.
Zeszłoroczna edycja działań towarzyszących organizowanych przez 32 Banki Żywności tj. ogólnopolskich warsztatów w ramach POPŻ, która rozpoczęła się w 2015 r. i trwała do późnej wiosny 2016 r., okazała się wielkim sukcesem. W ponad 5,2 tys. warsztatów wzięło udział w sumie 75,6 tys. osób, z czego ok. 40 tys. to bezrobotni a 9,5 tys. – niepełnosprawni.
W warsztatach brały udział przede wszystkim kobiety – stanowiły one 74 proc. uczestników.
– W Polsce to kobiety przede wszystkim dbają o rodzinne posiłki i często opiekują się domowymi budżetami – wyjaśnia Marek Borowski z Federacji Polskich Banków Żywności.