Sprzątanie świata z elektrośmieci!

stenaStena Recycling i Fundacja Nasza Ziemia zapraszają do zbiórki elektroodpadów w ramach 20. jubileuszowej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2013”. W zamian za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostaną rozdane sadzonki roślin oraz ekogadżety, a na dzieci czekają specjalne gry i zabawy. Zebrane urządzenia zostaną poddane recyklingowi, a część dochodu z pozyskanego surowca trafi do programu „Zielona Stopa Filantropa” Fundacji Nasza Ziemia. Partnerem zbiórek jest Inter IKEA Centre Group Poland.

Stena Recycling zachęca do wspólnej realizacji celu, który postawiła sobie Fundacja Nasza Ziemia na jubileuszową edycję ogólnopolskiej akcji: zebrać 20 tys. telefonów na 20-lecie „Sprzątania Świata”. 21 września br., w specjalnych punktach, zlokalizowanych w Parku Handlowym Targówek i Parku Handlowym Janki, na parkingach obok sklepów JULA, można oddać aparaty telefoniczne oraz wszelkiego rodzaju elektroodpady. W zamian za duże i małe AGD, RTV, komputery, przyrządy pomiarowe, narzędzia, zabawki, sprzęt sportowy, a także świetlówki będą rozdawane sadzonki roślin wg przelicznika. Dzieci zapraszamy do udziału w zabawie Memorecykling, czyli konkursie wiedzy ekologicznej oraz w grze komputerowej Recycle Drop, w której mogą wykazać się sprawnością w sortowaniu odpadów na czas.

Odpady zebrane podczas zbiórki w godz. 10.00 – 16.00 zostaną przetworzone, a dochód ze sprzedaży odzyskanego surowca zostanie przekazany na wsparcie programu „Zielona Stopa Filantropa”, koordynowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach dziecięcych oraz domach opieki dla osób starszych, m.in. poprzez wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesne urządzania wysokiej klasy energooszczędności.

Coraz częściej zmieniamy sprzęty na zaawansowane technologicznie, zaś zużyte urządzenia RTV i AGD stają się dla nas problemem. Ponieważ absolutnie nie wolno ich wyrzucać wraz z innymi odpadami,zalegają one w piwnicach i na strychach, zajmując cenną przestrzeń. Zaledwie 1/3 z 6 kg zużytego sprzętu, który rocznie produkuje statystyczny Polak, trafia do zakładów przetwarzania starych urządzeń. Zbiórka zorganizowana w ramach akcji „Sprzątanie Świata”, to okazja do przeprowadzenia porządków w ekologicznym stylu. Elektroodpady to cenny zasób surowców, które mogą być ponownie wykorzystane przy wytwarzaniu nowych produktów. Recykling nie tylko zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych, ale też obniża koszty produkcji i stopień emisji CO2 do atmosfery. – wyjaśnia Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Stena Recycling.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może stać się zagrożeniem dla ludzi i środowiska. Zatem ważne jest, aby składować go w miejscach do tego przeznaczonych – podkreśla Elżbieta Ratajczyk, Marketing Manager Parku Handlowego Targówek i Parku Handlowego Janki, i dodaje: Doskonałą okazją do pozbycia się elektrośmieci jest akcja Sprzątanie Świata-Polska, z której niebawem będą mogli skorzystać nasi klienci. Akcja ta edukuje, jak prawidłowo segregować tego typu odpady, a jednocześnie zachęca i uczy najmłodszych, dlaczego warto troszczyć się o otoczenie.

Urządzenia elektryczne i elektroniczne są zbudowane z materiałów, które można ponownie wykorzystać, pod warunkiem poddania ich właściwemu procesowi odzysku. Przykładowo, recykling jednego komputera wraz z monitorem dostarcza: ok. 6-7 kg szkła, 6 kg tworzywa sztucznego, 5-6 kg stali, 3-4 kg aluminium, 2 kg miedzi i niemal 1,7 kg ołowiu. Odzyskane ze zużytych telefonów komórkowych i komputerów: złoto, platyna, srebro czy miedź można wykorzystać do wytwarzania czajników, nowych obwodów montowanych w urządzeniach IT albo instrumentów muzycznych. Potrzeba recyklingu jest oczywista w obliczu zmian, które dokonały się w ostatnim czasie na rynku. Ciągły rozwój techniki zwiększa produkcję nowego sprzętu, skracając równocześnie cykl życia produktu. Przykładowo, na świecie co roku sprzedaje się kilkaset milionów nowych komputerów, jednocześnie przestają one być funkcjonalne już po 2-3 latach pracy.

Partnerem Stena Recycling w organizacji zbiórki elektroodpadów jest Inter IKEA Centre Group Poland, która udostępnia przestrzeń potrzebną do zorganizowania punktów zbiórek.

Zbiórka elektroodpadów w Warszawie odbędzie się w następujących lokalizacjach:
Park Handlowy Janki, Pl. Szwedzki 3, Janki, 05-090 Raszyn
Park Handlowy Targówek, ul. Malborska 51-53, 03-286 Warszawa

Zbiórki elektroodpadów Stena Recycling w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2013” odbywają się również w Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach. Szczegółowe informacje o lokalizacjach akcji w poszczególnych miastach dostępne są na stronie www.stenarecycling.pl.