SPA bez żadnych barier

panorama_morskaPanorama Morska w Jarosławcu to olbrzymi kompleks stanowiący hotel (234 pokoi w budynkach oraz 160 pokoi w domkach) z częścią restauracyjno-konferencyjną, aquapark ze sztuczną grotą i wodospadem. Resort oferuje również zabiegi SPA i rehabilitację ambulatoryjną dla osób z różnymi schorzeniami. Cały obiekt jest sukcesywnie rozbudowywany. W tym roku powiększy się o nową powierzchnię restauracyjną oraz  wypoczynkowo-rekreacyjną (zadaszenie basenu ze sztuczną rzeką). Corocznie Panoramę Morską odwiedza kilka tys. gości, z całej Polski a także z Rosji, Niemiec i Skandynawii.

Kiedy do Panoramy Morskiej zaczęły przyjeżdżać osoby w celach leczniczych?
Leszek Haratyk, dyrektor ośrodka Panorama Morska: Pierwszy turnus rehabilitacyjny gościliśmy w 1995 r. Była to grupa z miejscowości Nowa Sól, z województwa łódzkiego. Jednak zaczęliśmy się rozwijać intensywniej pod koniec lat 90., kiedy to zamknięto większość ośrodków rehabilitacyjnych, finansowanych z budżetu państwa.
Obecnie przyjeżdża do nas ok. 200 pacjentów dziennie na zabiegi rehabilitacyjne. Nasz ośrodek jest przystosowany do przyjęcia i rehabilitacji osoby z każdym schorzeniem. Warto jednak wiedzieć, że Jarosławiec nie ma statusu uzdrowiska. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PRFON) może więc w tym przypadku sfinansować jedynie rehabilitację ambulatoryjną.

Danuta Haratyk, właścicielka Panoramy Morskiej: Niestety, ze względu na kryzys gospodarczy, od 2009 r. trafia do nas coraz mniej grup rehabilitacyjnych gdyż PFRON ogranicza budżet na tego typu zabiegi. Gościmy ok. 20 proc. mniej pacjentów dofinansowywanych przez PFRON niż jeszcze trzy lata temu.

Kto odwiedza Panoramę Morską w celach leczniczych?
Danuta Haratyk: Pacjenci z całej Polski, z różnymi schorzeniami. Indywidualnie i w grupach. Dorośli, dzieci, emeryci. Najwięcej osób poddających się zabiegom rehabilitacyjnym gościmy w okresie wiosennym i jesiennym. Z kolei latem (i nie tylko) trafiają do nas „kuracjusze” wspierani przez różne fundacje. Od pewnego czasu otwieramy się również na rynki zagraniczne. Przyjeżdżają do nas m.in. goście z Rosji i Niemiec, którzy poza wypoczynkiem chcą również skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych.

Jakie zabiegi cieszą się największą popularnością wśród pacjentów?
Danuta Haratyk: Z pewnością te, w których kuracjusz uczestniczy biernie – np. masaże, zabiegi SPA czy krioterapia. Ale ponieważ trafiają do nas osoby z przeróżnymi schorzeniami, więc nie brakuje chętnych na każdy, proponowany przez nas zabieg.

Jak ośrodek jest przygotowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych?

Leszek Haratyk: W Panoramie Morskiej nie ma żadnych barier dla pacjentów poruszających się na wózkach. Wszędzie zostały zbudowane podjazdy. Również w każdym pokoju łazienki zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wszędzie znajdziemy poręcze, windy i szerokie przejścia. Każdy kuracjusz może więc swobodnie, bez żadnych ograniczeń poruszać się po całym ośrodku.

Rozmawiała: Dorota Kaczyńska