Smart City – wygoda dla mieszkańców, wsparcie dla samorządów

W polskich miastach przybywa inteligentnych rozwiązań, dzięki czemu będą one bardziej przyjazne dla mieszkańców. Wdrażane rozwiązania i innowacje mają za zadanie poprawić warunki życia i uprościć wiele procesów, które mają wpływ na efektywność działań samorządów czy miejskich spółek.

Obecnie coraz częściej mówimy o Smart City 3.0, którego najważniejszym elementem jest mieszkaniec i jego komfort życia w miejscu zamieszkania. Przy tym nie musi to być duże miasto, ale również mniejsze miasteczko czy wieś. Co ważne, technologia ma być niemal niewidoczna, ale skuteczna. Ma zapewniać wymierne efekty: mniejsze korki, lepiej zorganizowany miejski transport, czyste ulice czy większy komfort i bezpieczeństwo. Miasta stawiają na rozwiązania bezprzewodowe, które w ogólnym rachunku są także wielokrotnie tańsze od tradycyjnych – kablowych.

W związku z pandemią Covid-19 wdrożenie wielu rozwiązań technologicznych przyspieszyło w ostatnich miesiącach, nie tylko w naszym życiu codziennym, ale także w biznesie i samorządach. Rozwiązania wdrażane w jednostkach samorządów terytorialnych czy miejskich spółkach ułatwiły mieszkańcom załatwianie wielu spraw bez ryzyka zarażeniem koronawirusem, przy wykorzystaniu komputerów, smartfonów czy tabletów. Innowacje te w wielu przypadkach można zaliczyć już do elementów budowy inteligentnych miast, czyli tzw. Smart Cities.

Emitel stawia na rozwój oraz podąża za trendami na szeroko pojętym rynku telekomunikacyjnym. Rozwijamy rozwiązania z zakresu nowych multimediów, IoT oraz Smart City, a w niedalekiej przyszłości także z obszaru sieci nowych generacji 5G. Mamy duże doświadczenie w zakresie rozwoju rozwiązań inteligentnych miast. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczęliśmy realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami. W ramach rozwoju obszaru Smart City udostępniamy samorządom sieci, dzięki którym mogą one wdrażać rozwiązania mające przede wszystkim przynieść korzyść mieszkańcom oraz wspierać służby miejskie w zarządzaniu codziennymi sprawami. Nasze rozwiązania poprawiają standard życia mieszkańców, pomagają w walce z problemem zanieczyszczenia środowiska, zarządzaniu zasobami takimi jak woda, przestrzeń miejska, etc. Zaawansowane inteligentne rozwiązania z zakresu Smart City wdrożyliśmy już m.in. we Wrocławiu czy Piasecznie.

We Wrocławiu zbudowaliśmy innowacyjny system zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). To pierwszy na taką skalę projekt Smart City w Polsce z wykorzystaniem sieci LoRaWAN. W ramach projektu powstała sieć, która swoim zasięgiem objęła cały Wrocław. Emitel zapewnia utrzymanie i obsługę całego systemu. W efekcie spodziewane są m.in. znaczne oszczędności w zarządzaniu infrastrukturą, a także mniejsze obciążenia dla mieszkańców korzystających z usług miejskich wodociągów. Tego typu rozwiązania pozwalają nawet na indywidualną kontrolę zużycia wody przez każde gospodarstwo domowe, np. przy użyciu prostej aplikacji na smartfona.

Natomiast projekt w Piasecznie pozwala samorządowi m.in. monitorować poziom wód w rzekach i rowach melioracyjnych czy też śledzić w czasie rzeczywistym parametry środowiska naturalnego (pomiar temperatury, poziom hałasu oraz wilgotności i czystości powietrza). Uruchomiliśmy także innowacyjny system zarządzania miejskimi parkingami.

Przewidujemy, że w ciągu najbliższych lat podobnych systemów i zastosowań będzie coraz więcej. Władze miast bądź spółki miejskie będą mogły postawić dowolny czujnik lub rejestrator, co ważne – w nieinwazyjny i niemal niezauważalny dla mieszkańca sposób. Dzięki rozwiniętej w całej Polsce infrastrukturze i efekcie synergii z pozostałymi projektami, Emitel może wdrażać te rozwiązania na terenie całej Polski.

Maciej Staszak – wiceprezes zarządu Emitel S.A.

Emitel S.A. to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50 lat dzięki Emitel sygnały telewizji i radia mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, Emitel oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej, uczestniczy w budowie inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

Materiał publikujemy dzięki uprzejmości redakcji Home & Market.